18.11. 2022 15:00

Viete, ako sa dá najviac ušetriť na energiách? TOTO je rozumné riešenie

18.11. 2022 15:00

Viete, ako sa dá najviac ušetriť na energiách? TOTO je rozumné riešenie

×
Foto: Jonas Berg

Viete, ako ušetriť na energiách takmer 75 % a ešte k tomu mať aj iné výhody? Hovorili sme s odborníkom.

Premýšľate o tom, ako ušetríte na energiách vo svojej domácnosti? Najviac sa dá ušetriť na vykurovaní a zohrievaní teplej úžitkovej vody. Najúčinnejším a najobľúbenejším riešením vykurovania a ohrevu vody ako pri novostavbách, tak aj v starších domoch je tepelné čerpadlo.

Najväčšie výhody

Medzi najväčšie výhody tepelného čerpadla patria nízke prevádzkové náklady. Tepelné čerpadlo je jedným z najúspornejších typov vykurovania. Až 75% tepelnej energie totiž čerpá z okolitého prostredia a len 25% z elektrickej siete, takže za 100% tepla zaplatíte len približne 25% elektriny a bežná rodina tak ušetrí až 2/3 nákladov oproti bežným riešeniam.

Tepelné čerpadlo je umiestnené v exteriéri.
Tepelné čerpadlo je umiestnené v exteriéri.
Zdroj: Picasa

Toto ste vedeli?

Málokto vie aj to, že s tepelným čerpadlom máte nárok na lacnejšiu sadzbu elektrickej energie, vďaka čomu máte lacnejšie nielen vykurovanie a ohrev vody, ale aj svetlo, pranie a iné činnosti spojené s elektrinou. Výhodou sú aj minimálne starosti s obsluhou. Stačí nastaviť optimálnu teplotu a je to. Navyše všetky funkcie čerpadla môžete regulovať z práce, či dovolenky na druhom konci sveta.

Oplatí sa to!

Tepelné čerpadlo má aj jednu nevýhodu, s ktorou je potrebné počítať, a to, vyššie vstupné investície (asi 4-5 rokov), avšak tie sa pomerne rýchlo vrátia vďaka lacnej prevádzke. Potom už len šetríte, a to sa oplatí, nie?

autor:  Daniela Mýtna
18.11. 2022 15:00
Diskusia ()
Zdieľať článok