19.4. 2021 18:00

Viete, ako často prať závesy alebo uteráky? Pozrite, čo odporúčajú odborníci...

19.4. 2021 18:00

Viete, ako často prať závesy alebo uteráky? Pozrite, čo odporúčajú odborníci...

Foto: Shutterstock

Práčka nám výrazne uľahčila každodenné fungovanie a najmä upratovacie soboty. Aj vy počas nej vytvoríte veľkú kopu bielizne, ktoré smeruje na očistu? Nenechajte sa zlákať a nenatlačte do bubna všetko naraz.

Niektoré veci treba  prať častejšie ako iné, ďalšie zase bez čistenia vydržia prekvapivo dlho. Rôzne sú aj metódy prania, ktoré jednotlivé textílie z domácnosti vyžadujú, takže si nechajte poradiť. Odborníci zostavili pre web goodhousekeeping.com šikovný zoznam a v ňom uvidíte, ako často odporúčajú prať jednotlivé veci.

Najskôr sa však chopte základných rád a myslite na to, že:

Bielizeň treba rozrtriediť: A to nielen farebne, ale aj podľa druhu textílie a miery znečistenia.

Zvoľte správnu teplotu vody: Jemné tkaniny ako vlna, hodváb alebo čipka vyžadujú studenú vodu, tá horúca je však najlepšou voľbou, keď sa snažíte odstrániť škvrny, zápach alebo choroboplodné zárodky.

Vyberte si vhodný prací prostriedok: Kupujte a skúšajte, kým nenájdete ideálny prostriedok vyhovujúci vašim potrebám pri praní.

Práčku nepreťažujte: Textílie vyžadujú v bubne priestor, aby sa dokázali točiť a kvalitne preprať. Neprepĺňajte ho a ani sušičku, pokiaľ ju máte.

Práčku pravidelne dezinfikujte: Zatiaľ čo teplá voda, prací prášok a bielidlo zbavia veci väčšiny baktérií, zvyšok dokáže zahubiť pridaný dezinfekčný prostriedok. Pomôže to bielizni, ale aj samotnej práčke.

autor:  Gabi
19.4. 2021 18:00
Diskusia ()
Zdieľať článok