28.4. 2020 12:00

Vidiecky štýl po škandinávsky: Bývajte ako zo slávnych príbehov Astrid Lindgrenovej

28.4. 2020 12:00

Vidiecky štýl po škandinávsky: Bývajte ako zo slávnych príbehov Astrid Lindgrenovej

Foto: unsplash.com

Milujete severský štýl? A patríte k fanúšikom slávnej švédskej autorky Astrid Lindgrenovej? Jej príbehy milujú všetky deti a riadnu dávku nostalgie prežívajú pri jej čítaní aj dospelí. Ak ste zatúžili po kúsku Švédska, určite sa nechajte inšpirovať tamojším vidieckym štýlom!

Severský a typicky švédsky štýl milujú ľudia na celom svete. Je nielen praktický a príjemný, navyše vás dokáže okamžite preniesť do „starých dobrých čias“ detskej bezstarostnosti doslova ako z príbehov slávnej spisovateľky Astrid Lindgrenovej. Ak si túžite zariadiť si bývanie práve v tomto duchu, mali by ste dodržať niekoľko jednoduchých pravidiel.

Mnoho svetla a interiér v prevažne bielej farbe - to je farebná paleta vidieckeho štýlu inšpirovaného Švédskom.
Mnoho svetla a interiér v prevažne bielej farbe - to je farebná paleta vidieckeho štýlu inšpirovaného Švédskom.
Zdroj: unsplash.com

Hra svetla a farieb

Vzhľadom na krajinu, v ktorej vznikol, je tento štýl typický svojou prácou so svetlom, farbou i materiálmi. Dlhé a tmavé zimné dni so sebou prinášajú potrebu zosvetliť interiér v čo najvyššej možnej miere, práve preto pôsobí ľahko, vzdušne, bezstarostne a pokojne.

Náš tip: Pohrajte sa s denným svetlom a skúste ho využiť na maximum. Základom je biela farba alebo veľmi svetlá farebná paleta. Steny, podlahy, doplnky i nábytok vyberajte v bielej, krémovej, jemnej žltej, svetlej ružovej, najsvetlejšej zelenej alebo holubičej sivej. Plochy môžete ozvláštniť zlatou a červenou farbou.

Často používanou farbou hneď po bielej je aj modrá. Je farbou čerstvosti, predstavuje prehľadnosť a ako bonus sa dá kombinovať prakticky s každou ďalšou farbou. Ak by sa vám zdala táto paleta predsa len nudná, pre oživenie môžete sýtejšie farby priniesť na tapetách, textíliách, ale aj ako prúžky či florálne elementy na bavlne alebo ľane.

Pri výbere nábytku dbajte na niekoľko základných pravidiel. Poctivé drevo, ktoré vám vydrží po generácie, ideálne natreté bielou farbou alebo vo svetlých prírodných odtieňoch s jemne zaoblenými hranami. Zaujímavým prvkom sú aj jednoduché lavice zdobené polstrovaním pre jemnejší dojem.

autor:  Andrea
28.4. 2020 12:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44