21.2. 2020 6:00

Večný boj: Budete mať v detskej izbe konečne poriadok?

21.2. 6:00

Večný boj: Budete mať v detskej izbe konečne poriadok?

Foto: Lizalica, getty images

Mať v detskej izbe poriadok ako z katalógu so sterilným poriadkom a každou vecou pekne uloženou na svojom mieste, to je želaním mnohých rodičov. Ak však v detskej izbe bývajú skutočné deti, nie je tento cieľ až taký reálny.

Napriek tomu sú možnosti ako v detskej izbe zabezpečiť aký-taký poriadok bez toho, aby ste sa zbláznili. Svoje o tom vie aj slávna Japonka Marie Kondo, ktorý pri dvoch malých deťoch začala uplatňovať svoj upratovací systém aj na ich oblečenie a hračky. Aj keď práve nevyznávate jej štýl upratovanie, existuje niekoľko základných pravidiel, vďaka ktorým bude detská izba pôsobiť aspoň raz za čas upratane.

Každá vec v miestnosti musí mať svoje miesto.
Každá vec v miestnosti musí mať svoje miesto.
Zdroj: Thomas Barwick, getty images

Nereálne očakávania

Majú ich mnohí rodičia. Skutočné deti sa však hrávajú živelne a okrem krásnych hračiek, ktoré ste im zakúpili budú pri hre používať aj kamienky, gaštany či paličky, ktoré si priniesli z prechádzok, budú kresliť, lepiť či vystrihovať z kartónov, v ktorých vám kuriér priniesol zásielku, oblečú bábiku do šiat z plastelíny a budú mať milión ďalších kreatívnych nápadov.

Dosiahnuť preto sterilne čistú a vždy upratanú izbu je pri každodennej tvorivej a hravej činnosti vašich ratolestí pomerne náročný cieľ a možno nemáte denne ani energiu, ani čas na presviedčanie dieťaťa, že musí svoju stavbu rozobrať a všetko upratať predpísaným spôsobom.

Namiesto toho mu vyhraďte priestor na tvorenie a hru a zároveň mu umožnite veci jednoduchým spôsobom odkladať. Platí to rovnako pre škôlkarov ako aj pre tínedžerov, s pribúdajúcim vekom sa záľuba v upratovaní vôbec nemusí objaviť.

Možno má dieťa okolo seba priveľa predmetov. Udržiavať v nich poriadok potom bude ťažké.
Možno má dieťa okolo seba priveľa predmetov. Udržiavať v nich poriadok potom bude ťažké.
Zdroj: Westwing

Všetkého menej a prehľadne

Prvým miestom, na ktorom sa oplatí robiť pravidelne triedenie je šatník. Menej kusov oblečenia prehľadne uloženého napomáha pri odkladaní, i udržiavaní poriadku. Jednoduché zavesenie na vešiak miesto skladania bielizne je tiež prostriedkom ako dieťaťu pomoc.

Psychológovia tvrdia už dlhé roky, že pre deti je vhodnejšie ak majú menej hračiek, zahlcovať ich obrovským množstvom vecí je nielen úplne zbytočné, ale aj škodlivé. Menší počet hračiek sa vám bude jednoducho odkladať, navyše sa s nimi dieťa bude intenzívnejšie hrať. A ak nie, posuňte ich ďalej a nájdite hry a hračky, ktoré dieťa aktuálne zaujímajú.

Malí umelci

Obrovskou kapitolou samou o sebe sú umelecké diela vašich detí. Možno ste mali chuť odkladať si ich na pamiatku. Žiaľ, veľmi rýchlo ste zrejme zistili, že je to nereálne. Aktuálne maľby a diela vystavte na vopred dohodnutom čestnom mieste, napríklad na chladničke alebo v obývačke. Ide však o dočasnú výstavu, postupne veci trieďte a držte sa zásady, že každú novú vec musí ísť iná preč. Progres svojho dieťatka si však môžete uchovať na fotografiách, preto každé dielo nafoťte, takto sa vám zachová aj v spomienkach.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
21.2. 2020 6:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44