7.6. 2021 0:00

Užívajte si záhradnú pergolu za každého počasia

7.6. 0:00

Užívajte si záhradnú pergolu za každého počasia

Foto: Climax.cz

Leto je pred vami, ale plány na dovolenku stále v nedohľadne? Pohodu aj zábavu si môžete užiť priamo na vašej záhrade – pod pergolou. A so správnym vybavením nemusíte sledovať ani počasie!

Záhradná pergola pre odpočinok aj zábavu

Verte, že dobre vybavená záhradná pergola vám bude druhým domovom. Počas leta môže slúžiť takmer ako ďalšia plnohodnotná izba. Je ako stvorená na odpočinok aj spoločné stretávanie s rodinou a priateľmi. Pod pergolu môžete umiestniť napríklad gril, alebo si tam vytvoriť letnú kuchyňu a užívať si vonkajšie stolovanie. Ak doplníte pergolu o pohodlné kresielko alebo hojdaciu sieť, stane sa obľúbeným miestom na odpočinok a sústredenie. Deťom môže pergola poslúžiť tiež ako herňa. Vďaka tomu budú na čerstvom vzduchu, ale zároveň ich budete mať na očiach.

Vonku za každého počasia pod bioklimatickou pergolou

Ani chladné a daždivé leto vám prázdninovú atmosféru neprekazí. Stačí si obstarať hliníkovú pergolu na mieru. Hliníková záhradná pergola je oproti tej z dreva takmer bezúdržbová. Môže byť zastrešená buď pomocou posuvnej látky alebo otočných lamiel. Postaviť ju môžete voľne na záhradu alebo zvoliť hliníkovú pergolu k stene. Najmodernejším a nadčasovým riešením je bioklimatická pergola, ktorá vám pri nízkej spotrebe energie zaistí maximálne pohodlie za každého počasia.

Bioklimatická pergola Med Twist so zvukovou izoláciou
Bioklimatická pergola Med Twist so zvukovou izoláciou
Zdroj: Climax.cz

Lamely bioklimatických pergol fungujú súčasne ako zatienenie aj zastrešenie pergoly. Je možné ich naklápať až po uhol 140°. Vďaka tomu si pod pergolu môžete pustiť presne toľko slnka, koľko budete chcieť, a zároveň prirodzene vetrať. Pod pergolou tak budete mať príjemnú klímu za každých okolností. Zatvorené lamely do seba navyše dokonale zaklapnú, takže vás bezpečne ochránia nielen pred vetrom, ale tiež pred snehom a dažďom. Dažďová voda sa potom šikovne odvádza do žľabu, ktorý je ukrytý v nosných nohách.

Hliníkové lamely bioklimatickej pergoly je možné naklápať až po uhol 140°
Hliníkové lamely bioklimatickej pergoly je možné naklápať až po uhol 140°
Zdroj: Climax.cz

A ani dážď bubnujúci na strechu pergoly váš odpočinok alebo konverzáciu s priateľmi nevyruší. Lamely bioklimatickej pergoly Med Twistsa môžu napríklad vyplniť polystyrénom, ktorý bude hluk dažďa tlmiť. Táto zvuková izolácia pohltí až 70 % hluku z okolia.

Vždy pripravená na používanie

Lamely bioklimatických pergol sa ovládajú elektricky pomocou nástenného vypínača alebo diaľkového ovládača. Pre ešte väčší komfort ich tiež môžete prepojiť so svojím smartfónom alebo tabletom a zapojiť do svojej inteligentnej domácnosti. Vďaka tomu vás neprekvapí, keď napríklad spod mrakov nečakane vykukne slnko alebo začne fúkať nepríjemný vietor. A to ani v prípade, že sa práve nachádzate mimo domova. Po vašom návrate tak bude pod pergolou vždy príjemná klíma.

Dizajnová záhradná pergola Espacio s bočným tienením
Dizajnová záhradná pergola Espacio s bočným tienením
Zdroj: Climax.cz

Pokiaľ si s reguláciou lamiel nechcete pridávať starosti, aby ste sa mohli nerušene venovať letným aktivitám, doplňte svoju pergolu o slnečný snímač. To zaistí, že sa strecha pergoly automaticky zavrie, keď začne slnko byť príliš ostré. Dažďový alebo veterný snímač zasa lamely podľa potreby sklopí, hneď ako začne pršať alebo fúkať nepríjemný vietor.

Screenové rolety do záhradnej pergoly chránia pred bočným vetrom a nízkym slnkom
Screenové rolety do záhradnej pergoly chránia pred bočným vetrom a nízkym slnkom
Zdroj: Climax.cz

Prostredie ako doma s hliníkovou pergolou na mieru

Veľkou výhodou záhradných pergol je, že si ich môžete zariadiť na tisíc spôsobov a prispôsobiť ich tak konkrétnym aktivitám. Medzi základnú výbavu patrí isto dlažba a pohodlné posedenie. Pod pergolu ale schováte napríklad aj vírivku. Zabudnúť by ste nemali ani na drobné dekorácie, ktoré vytvoria tú správnu pohodovú atmosféru – napríklad kvetiny, závesy alebo macramé gobelíny.

Pretiahla sa vám oslava do večerných hodín? Žiadny problém! Stačí pergolu doplniť o osvetlenie. Priamo do lamiel alebo na nohy pergoly môžete napríklad umiestniť LED svetelné pásky. Pohodovú aj slávnostnú atmosféru najlepšie dokreslí hudobná kulisa. Tie správne tóny jednoducho a rýchlo naladíte vďaka vonkajším reproduktorom, ktoré môžu byť zabudované priamo vo vašej pergole. A pokiaľ sa pri pobyte vonku nechcete obmedzovať len na teplé dni, nemali by ste sa spoliehať iba na teplú deku. Omnoho lepšie vás zahreje vonkajšie vykurovanie.

Záhradnú pergolu môžete farebne zladiť napríklad s dlažbou
Záhradnú pergolu môžete farebne zladiť napríklad s dlažbou
Zdroj: Climax.cz

Ako mať súkromie aj pod záhradnou pergolou?

Praktickým doplnkom záhradnej pergoly je tiež bočné tienenie, vďaka ktorému budete mať pod pergolou vždy dostatok súkromia. Ochráni vás ale tiež pred bočným vetrom a nízkym slnkom. Vonkajšie látkové rolety, ktoré sa tiež označujú ako zvislé fasádne clony alebo screenové rolety, sa vyrábajú na mieru. Na výber je veľké množstvo textílií mnohých typov a farieb, ktoré nevyblednú a sú vodoodolné. Rolety tak jednoducho zladíte s pergolou aj ostatným vybavením. Podľa potrieb si tiež môžete zvoliť látky zatemňujúce, alebo naopak špeciálne perforované látky, ktoré obsahujú malé otvory, vďaka ktorým roleta nebude brániť vo výhľade von.

Hliníkovú pergolu je možné doplniť o osvetlenie zabudované priamo do lamiel
Hliníkovú pergolu je možné doplniť o osvetlenie zabudované priamo do lamiel
Zdroj: Climax.cz
autor:  PR článok
7.6. 2021 0:00
Zdieľať článok