2.3. 2013 7:00

Užite si relax vo vani

2.3. 2013 7:00

Užite si relax vo vani

Foto: Duravit

V stiesnených kúpeľniach sa jej mnohí vzdali na úkor sprchy. Ale stres, ktorý sa na nás valí zo všetkých strán, sa predsa len najlepšie odbúra v starej dobrej vani.

Určite sa oplatí nájsť pre ňu miesto. A nie je pravda, že čím je vaňa väčšia, tým je pohodlnejšia. Iba ak ide o účty za teplú vodu a priestor, ktorý zaberie, tak áno. Rovnaký komfort môže ponúknuť aj menšia vaňa. Dôležitá je jej ergonómia, teda vnútorné tvarovanie.

Pre komfort je dôležitý sklon zadnej časti, možnosť vzoprieť sa nohami, aby sa telo na hladkom povrchu nešmýkalo, prípadne opierka na hlavu.

DO ROHO ČI DO STREDU?

V minulosti nebolo nad čím špekulovať, pretože na trhu bol len jeden typ vane. Dnes je situácia iná, okrem rozmanitých tvarov je výber bohatý nielen na materiály, ale aj povrchové úpravy. Vaňa by nemala zabrať neprimeranú časť kúpeľne.

Do najmenších priestorov, ale aj pre ľudí so zhoršenou pohyblivosťou sú praktické sedacie vane, ktorých dĺžka sa pohybuje okolo 120 cm. Väčšinou sú obdĺžnikové a vnútro je vytvarované na pohodlné sedenie.

Z klasického dizajnu vychádza dnes mnoho moderných pravouhlých modelov, ktoré sú štandardom našich kúpeľní. Rohový variant zaberá viac miesta ako klasický obdĺžnikový, ale ponúka vyšší komfort.

Ak však zvolíte asymetrický tvar, môžete sa ním pýšiť aj v malej kúpeľni. Do priestornej kúpeľne si môžete dovoliť kreatívne riešenie v podobe atypicky tvarovanej, voľne stojacej alebo zabudovanej vane.

Voľne stojaca je síce atraktívna, treba však rátať nielen s jej vyššou cenou, ale náročnejším riešením prívodu a odpadu vody, tiež s drahšími batériami. Nový trend predstavujú zapustené vane, ktoré dodávajú kúpeľni punc nadčasovosti.

Takáto vaňa však vyžaduje zložitú a technicky náročnú montáž. Menej náročné riešenie je zapustenie do vymurovaného sokla, čo však už pôsobí štandardne.

MÔŽE BYŤ AJ Z BETÓNU

Veľmi dobré možnosti tvarovania umožňujú najmä syntetické materiály, akým je napríklad akrylát. Z neho nie je problém vyrobiť akýkoľvek tvar. Bežné sú opierky rúk, nôh alebo ergonomicky tvarované sedadlá.

Akrylátové vane dlho udržia kúpeľteplý. Lacnejšie výrobky sú náchylnejšie na poškriabanie. Kvalitný akrylát je pevný, má dlhú životnosť. V prípade malého poškodenia je možné ho opraviť.

Podstatne obmedzenejšie možnosti tvarovania poskytuje smaltovaná liatina a smaltovaná oceľ. Napriek tomu mnohí dávajú prednosť vaniam z týchto materiálov pre ich pevnosť a stabilnosť.

Ide najmä o klasicky tvarované modely, ktoré môžu byť voľne stojace. Akrylát vyžaduje oporu alebo nosnú konštrukciu, takže sa z neho častejšie vyrábajú vane určené na zabudovanie.

Liatinové vane tiež dobre udržia teplo, ich nevýhodou je veľká hmotnosť, ktorá môže komplikovať prevoz aj inštaláciu. Kvalitu oceľových vaní určuje hrúbka ocele a kvalita smaltu na povrchu.

Hrúbka kvalitnej oceľovej vane by mala byť okolo 3 mm. Modernú alternatívu ponúkajú odlievané vane vyrábané z polyakrylátov alebo z akrylátov spevnených kamennou drvinou.

Patria k nim napríklad odolné a pružné materiály Quaryl či Corian, ktoré ponúkajú neobmedzené možnosti tvarovania. Drevo, sklo, prírodný kameň a betón patria k výstredným materiálom. Líšia sa od bežného štandardu nielen materiálom, ale aj tvarovaním a, samozrejme, cenou.

REVOLUČNÉ POVRCHY

Keď sú nové, všetky vyzerajú brilantne a bezchybne. Aby však takými aj zostali, je potrebné myslieť na ich pravidelnú údržbu. Zbaviť sa vodného kameňa alebo iných nečistôt pomáhajú špeciálne úpravy povrchu vaní. Ich podstatou je vytvoriť dokonale hladký a hydrofóbny povrch, na ktorom nečistoty, vodný kameň a baktérie nemajú šancu udržať sa. Jednoducho sa opláchnu pod tečúcou vodou.

Spomenieme aspoň niekoľko takýchto špeciálnych povrchov. Clean Coat, MaxiClean či Ceramicplus disponujú mimoriadnymi hygienickými vlastnosťami, odpudzujú vodu, zabraňujú usadzovaniu nečistôt a vodného kameňa.

Antislip je protišmyková úprava liatinových vaní. Smaltový povrch je pevnejší, ak je antislipová úprava vybrúsená priamo do smaltu na rozdiel od lepenej alternatívy.

Perl-Effekt je zasa špeciálna povrchová úprava, ktorá sa trvalo spája pri teplote nad 200 °C so smaltovaným povrchom. Voda z takéhoto povrchu nesteká, ale doslova sa skotúľa do odpadu a odnáša so sebou všetky nečistoty i vápenaté častice.

Mikroban je zasa antibakteriálna technológia akrylátových vaní, ktorá sa aplikuje do akrylátu počas výroby. Takáto úprava znemožňuje baktériám rásť a rozmnožovať sa, je trvanlivá a zdraviu neškodná. Spomenuté špeciálne úpravy povrchov nie sú štandardom, musíte si ich za príplatok objednať.

2.3. 2013 7:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44