1.11. 2013 7:00

Úložné priestory v malom byte: Využite priestor naplno

1.11. 2013 7:00

Úložné priestory v malom byte: Využite priestor naplno

Foto: Laura Witteková

Toto je poriadne tvrdý oriešok i pre skúsených bytových dizajnérov. Ideálne býva riešenie na mieru, ktoré dokáže využiť každý voľný centimeter. A nielen to, prispôsobí sa i individuálnym potrebám majiteľa.

Niekto potrebuje vymyslieť, kde čo najlepšie uschovávať lyžiarsky výstroj, bicykel, iný zas množstvo kníh či zbierku topánok a šatstva. Inšpirujte sa s nami, ako na to. Dajte však pozor, výsledok nemá pôsobiť príliš zapratane. V byte predsa chcete nielen spať, ale i dobre žiť.

Spíšte si zoznam

Popremýšľajte o svojom životnom štýle, záujmoch a zvážte, čo v živote naozaj potrebujete. Od toho sa bude odvíjať nielen zariaďovanie celého bytu, ale i to, kde a aké úložné priestory vám budú najviac vyhovovať. Chystáte sa osloviť bytového architekta alebo si dávate robiť šatníkovú skriňu na mieru?

Neváhajte si napísať zoznam vecí vrátane presných rozmerov, ktoré sa do bytu či skrine musia zmestiť. Nezabudnite na športové potreby, kufre, náhradné paplóny či domáce náradie. Čím presnejší bude zoznam, tým lepšie.

Vstavané skrine

Z vizuálneho hľadiska sa hodia najmä do chodby alebo do spálne, obývacia časť si vyžaduje niečo vzdušnejšie. Odporúčaná hĺbka vstavanej skrine je 65 centimetrov, pričom reálna hĺbka úložného priestoru je asi o 10 centimetrov menšia. Toľko zaberú vodiace lišty.

Rozmery skrine sa však, samozrejme, dajú prispôsobiť možnostiam. Platí tiež, že príliš úzke dvere neumožnia ideálny prístup k veciam, príliš široké zas zbytočne otvoria veľkú časť skrine a môžu byť priťažké. V prípade menej kvalitného závesného systému sa časom ľahšie poškodia.

Zamerajte sa na vnútorné vybavenie

Dobrá vstavaná skriňa je taká, ktorá dokáže ľahko a prehľadne sprístupniť všetky kúty úložného priestoru. Uprednostnite systém, ktorý vám osobne väčšmi vyhovuje. Sú to tyče, zásuvky alebo poličky? Obľúbené sú drôtené výsuvné programy, ale i sklopné pantografy či LED podsvietenie.

Komfort zvýšia plnovýsuvy a tiché výsuvné mechanizmy s postupným dovieraním. Pri návrhu množstva a typu vnútorného vybavenia pomôže už spomínaný zoznam. Čo sa týka ukladania, to, čo používate často, má byť poruke. Horné poličky vyhraďte pre málo alebo sezónne využívané veci. Do spodných sa dobre zmestia napríklad i topánky, čistiace prostriedky či technika na údržbu bytu.

Kuchynská linka až po strop

Ak sa okolo sporáka príliš nezvŕtate, pokojne si doprajte zjednodušený variant kuchyne. V prípade, že sa u vás veľa varí či, nebodaj, zavára, môžete sa rozhodnúť pre horné skrinky až pod strop. Podobne ako vo vstavanej skrini tu nájde miesto to, čo používate iba občas alebo sezónne. Farbu linky vyberajte opatrne, aby nepôsobila príliš dominantne až nevľúdne.

Využite hluché miesta

V každom byte sa nájdu ťažko využiteľné miesta, či už rôzne niky, priestor za dverami, alebo pod stropom. Aj tie sa dajú využiť. Vhodné sú skrinky či poličky na mieru, alebo rôzne háčiky a nástenné vešiaky.

Pomôžu boxy i vákuum

V ukladaní malých vecí pomôžu okrem bežných zásuviek aj rôzne plastové, kartónové či textilné škatule a boxy. So sezónnym textilom si výborne poradia vákuové vačky, ktoré výrazne zmenšia jeho objem.

Víťazí viacúčelovosť

Aj pri výbere domácej techniky myslite na jej skladovanie, uprednostnite multifunkčné produkty. Nemáte záľubu v pečení a varení? Tak namiesto rozmerného kuchynského robota postačí tyčový mixér s príslušenstvom. Podobne prehodnoťte kúpu nábytku. Na trhu nájdete i kúsky, ktoré dokážu plniť dve i tri funkcie naraz.

Príkladom je posteľ s úložným priestorom a policovým záhlavím, sedačka so skrinkovou bočnicou či rozkladací stôl so zásuvkami. Aj niektoré konferenčné stolíky a taburetky ponúkajú miesto navyše ukryté vo svojom tele.

Rátajte s rezervou

Pri zariaďovaní rátajte už od začiatku s istou rezervou. Kedykoľvek môže pribudnúť nejaký nový predmet. Dvojnásobne to platí pri deťoch, kde sa časom zvyšuje nielen objem oblečenia, ale pribúdajú i pomôcky na rôzne záľuby.

Udržujte poriadok

Chaos a neporiadok nepôsobia dobre na psychiku a doma si isto chcete i oddýchnuť. Obzvlášť kritické to je v malom priestore, z ktorého nie je kam odísť. Poriadok a útulnosť sú tu takmer synonymá. Najlepšia rada znie: Všetko, čo vyložíte, vráťte čo najskôr na miesto.

1.11. 2013 7:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44