16.11. 2010 9:00

Úctivý k minulosti

16.11. 2010 9:00

Úctivý k minulosti

Ľubomíra Závodného netreba minimálne v architektonickej brandži nijako zvlášť predstavovať. Jeho rozmanitá architektonická práca ho takmer za tridsať rokov dostatočne zviditeľnila.

Tento nominant na viaceré prestížne architektonické ocenenia má v portfóliu realizovaných projektov nielen rodinné domy, ale aj významné nebytové priestory. Vo svojej kreatívnej práci sa nebráni ani spojeniu nového a starého. Príkladom je aj rodinný dom v pamiatkovej zóne, kde citlivo zakomponoval modernú stavbu do pôvodnej zástavby.
Keď ste začínali prácu na tomto objekte, mali ste už od začiatku predstavu, ako bude výsledok vyzerať?
Keďže išlo o čiastočnú prestavbu a rekonštrukciu pôvodného domu so sedlovou strechou, tá predstava bola silno zviazaná s tým, čo tam už stálo. Naša architektonická kancelária navrhla k domu prisadiť dve prízemné krídla riešené v modernom koncepte.
Mali ste síce jestvujúci objekt, ktorý sa išiel rekonštruovať, no nemohli ste sa rozhodnúť aj pre iné riešenie, napríklad nadstavbu?
Nie. Objekt sa nachádza v pamiatkovej zóne a aj samotný dom má určité pamiatkové základy. To sme museli, ale aj chceli rešpektovať. V podzemí je veľmi vzácna pivnica, na ktorú sa robil aj pamiatkový výskum. V istom zmysle to bolo pre investora zaťažujúce, lebo pivnicu musel rešpektovať a zrekonštruovať. Dnes sme radi, že tam zostala a vznikol taký pôsobivý priestor.
Boli aj ďalšie obmedzujúce faktory?
Treba povedať, že parcela je veľmi malá a rovnako ani dom nie je veľký. V pôvodnom uličnom krídle sme museli akceptovať fasádu, nemohli sme nadstavovať strechu. K jestvujúcej časti sme pristavali dve ramená poňaté v súčasnej architektúre, ktoré vytvorili átrium. V podstate sme nadviazali na filozofiu susedného domu, ktorý sme zhodou okolností tiež realizovali.
Ako je dom dispozične riešený?
V zachovanej dispozícii uličného traktu sa nachádza kuchyňa s pôvodnými oknami a hosťovská izba. Zobytnila sa aj pôvodná povala nad ňou. Teraz sa tu nachádza nočná časť domu, spálne a kúpeľňa. V jednom novom krídle je denná, spoločenská časť domu a druhé je vymedzené na relax s vírivkou. V záhrade vzniklo útulné átrium pre obyvateľov domu.
Sledovali ste realizačné práce, došlo počas nich k nejakým zmenám oproti projektu?
Dispozične sa za chodu nič nezmenilo. Tým, že s investorom spolupracujeme už dlhšie, jeho pripomienky, najmä čo sa týka technického vybavenia domu, sme vždy uvítali. Musím uznať, že je s ním úžasná spolupráca. Samozrejme, vždy sa počas realizácie dejú nejaké materiálové zmeny. Na tomto objekte bolo zainteresovaných viacero projektantov z našej kancelárie a materiálne zabezpečenie stavby robili dvaja kolegovia.
Použili sa na tomto dome nejaké neobvyklé materiály a technológie?
Dom si kládol od začiatku požiadavku byť relatívne štandardný, nemohol ísť do technologických noviniek. Samozrejme, tie, čo sme uplatnili na prvom, susednom dome a osvedčili sa, sme použili aj tu. Napríklad zbernicový systém, ktorý inteligentne ovláda svietidlá, rolety, spotrebiče. Ostatné technologické zariadenia sú štandardné. Čo sa týka výberu materiálov, použili sa moderné prvky. Napríklad hliníkové zasklenie na dvoch átriových blokoch, ale aj samotný interiér je riešený v súčasnom poňatí.
Máte mnoho vydarených realizácií rodinných domov. Viete si vždy hneď pri obhliadke pozemku predstaviť riešenie alebo sa koncept vyvíja postupne?
Je to rôzne. Samozrejme, prvý predpoklad je navštíviť miesto, kde bude stavba stáť, a druhý, vypočuť si požiadavky klienta, budúceho investora. Zvyčajne bývajú dvaja – on a ona. Keďže napriek tomu, že spolu žijú, mávajú obvykle rozdielny názor, treba vziať do úvahy obe strany. Niekedy sa naozaj stáva, že myšlienka príde hneď. K miestu sa mi niečo vynorí, môže to byť len live motív myšlienky, nemusí to byť hneď hotový dom. A niekedy to býva zložitejšie. Ide to krok za krokom, postupne sa to tvorí a vyvíja. Pri každom návrhu je to individuálne, a netýka sa to len rodinných domoch. Málokedy sa mi stalo, že hneď prvá idea sa realizovala.
V rámci vašej architektonickej tvorby ste sa dostali okrem rodinných domov aj k administratívnym, cirkevným a polyfunkčným objektom. Máte ešte nejaký sen, čo by ste chceli ešte vytvoriť?
Keď sa mám priznať, mám sen, aj keď neuskutočniteľný – urobiť dom pre seba. Malý domček na veľmi zaujímavej parcele. Viem o takých dvoch, troch miestach, ktoré sú však nepredajné, relatívne nezaplatiteľné. Domček mám aj nakreslený.
Ale ak mám hovoriť o nejakom sne, opustím sféru rodinných domov. Mám sen urobiť cintorín, s celým jeho urbanistickým konceptom až po jednotlivé architektonické prvky. Videl som veľmi zaujímavé cintoríny po celom svete, poznám krematórium architekta Milučkého, ktoré je krásne, výborné priestorovo, urbanisticky neopakovateľné. Také čosi ma láka.Ospravedlňujeme sa, ale nastala chyba pri vykonávaní komponenty gallery (komponenta neexistuje). Prosím, skúste to neskôr.

autor:  Adela Motyková
16.11. 2010 9:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44