23.5. 2019 20:15

Týchto 5 vecí spôsobuje vaše choroby: Máte ich doma?!

23.5. 2019 20:15

Týchto 5 vecí spôsobuje vaše choroby: Máte ich doma?!

Tieto veci sú nenápadné, ani neviete, že ich doma máte, a pritom spôsobujú ochorenia.

Týchto 5 vecí spôsobuje vaše choroby: Máte ich doma?!

Doma zďaleka nemusí byť tak bezpečne, ako to cítite. Môžu za to drobnosti, ktoré však ohrozujú vaše zdravie. Nie nápadne, ale dlhodobo a nepretržite, a preto sú pre človeka výnimočne nebezpečné. Zbavte sa ich a odpracte ich zo svojej prítomnosti ako zlý vzduch.

Pozrite si aj: Starožitnosť v kuchyni: Jeden kus a budete sa cítiť ako v paláci!

Svieži vzduch

Patríte k milovníkom „sviežeho" vzduchu, ktorý vonia po sviečkach, difuzéroch, rôznych esenciách? Nuž, možno to u vás vonia pekne, ale rozhodne nie zdravo. Ak si chcete osviežiť vzduch stopercentnou silicou, je to v poriadku. Rovnako aj rozloženie šupiek z jabĺk či z pomarančov.

Týchto 5 vecí spôsobuje vaše choroby: Máte ich doma?!

 

No problémom sú vonné sviečky často neznámeho pôvodu a obsahu. Ide o ftaláty, chemické látky, ktoré síce pekne voňajú, ale našim dýchacím cestám neprospievajú. Od bolestí hlavy môžu spôsobovať problémy s dýchaním až po hormonálne zmeny, prípadne v pravidelných dávkach aj rakovinu.

Pozrite si aj: To je divočina! Dali by ste si niečo takéto do kuchyne?

Plesne

Sú malé, ale predstavujú veľký problém. Znižujú imunitu, spôsobujú alergie a okrem iného aj karcinogénne ochorenia. Plesne sa pritom zvyknú zdržiavať napríklad aj na hlavici sprchy, v špárach okolo vane a tým pádom sa nimi pravidelne sprchujete. Myslíte si, že sa očistíte a opak je pravdou. Takže nezabudnite čistiť hlavne sprchovú hlavicu. Robí to veľmi málo ľudí.

Pozrite si aj: Vyskladajte si dvierka kuchynskej linky úplne sami!

Koberec od steny k stene

Pôsobia pekne, ale sú problémom pre zdravie. Medzi stenou a kobercom vzniká priestor, ktorý nikdy nevysajete, no a tu je základ problému. Pretože práve v týchto miestach sa zhromažďuje prach, kúsky kože, roztoče, všetok drobný neporiadok, ktorý sa nájde v byte, sa uskladní do rohov a vy ich pohybom koberca neustále vírite. Je to zdroj infekcií a špiny. Ak ešte chováte domáce zvieratko, ide o dvojnásobný zdroj znečistenia.

Týchto 5 vecí spôsobuje vaše choroby: Máte ich doma?!
Zdroj: picture alliance

 

Oblečenie plné vône

Príjemne pohladí zmysly, ale na pokožke môže spôsobovať veľa problémov. Nezabudnite, že vôňa sa v prípade pracieho prášku a aviváže nerodí z čerstvých citrusov či skutočnej vône oceánu. Všetko sú to vône vyšľachtené v chemickom laboratóriu. Čím viac bielizeň vonia, tým viac chémie obsahuje. Ak sa ňou pravidelne obaľujete, pre vaše telo to rozhodne nie je prirodzené prostredie.

Pozrite si aj: Ste introvert alebo extrovert? Pravdu odhalia doplnky vo vašom byte

Znečistená hubka na riad

Umývate riady? Možno ich niekedy len viac zašpiníte. Hubky na riad sú zdrojom baktérií. Ak napríklad umývate riad po surovom mäse alebo na bolo na tanieri príliš veľa zvyškov jedál, okamžite hubku vyhoďte.

Pozrite si aj: Primalá, ale aj zbytočne veľká posteľ vám môže ublížiť: TOTO je správny rozmer

Každý deň by sa mala napriek tomu preprať a nie je zlé ju dať na dve minúty do mikrovlnky, zabije to 99 % baktérií. Ak meníte hubku až v momente, keď zapácha a je už farebne začiernená, verte, že riad ňou v skutočnosti neumývate.

Zdroj: marcos
23.5. 2019 20:15
Diskusia ()
Zdieľať článok