28.3. 2019 20:00

Na toto pri pracovných plochách v kuchyni nikdy nezabudnite!

28.3. 2019 20:00

Na toto pri pracovných plochách v kuchyni nikdy nezabudnite!

Pracovné plochy sú jedným z najvýraznejších prvkov v kuchyni. Váš pohľad na ne skĺzne každý raz, keď ste v kuchyni alebo idete okolo. Správne zvolené pracovné dosky, farby a materiály spravia z vašej kuchyne skutočný klenot!

Na toto pri pracovných plochách v kuchyni nikdy nezabudnite!
Zdroj: Dawie Verway


Na pracovné plochy v kuchyni máme vysoké nároky. Musia byť totiž nielen praktické, trvanlivé a odolné, ale plnia aj výraznú estetickú funkciu. Dojem z vašej kuchyne môžu posilniť, no aj pochovať.

Pozrite si aj super nápad do kuchyne: Zástena kuchynskej linky z betónu!

Keďže ide o horizontálne plochy, nemali by ste zabúdať, že by mali ladiť alebo naopak vhodne kontrastovať s podlahami v kuchyni. Jedným z dôležitých prvkov je v tomto prípade voľba materiálu, z ktorého je pracovná plocha v kuchyni zhotovená. Našťastie, dnes máme na výber z veľkého množstva materiálov - doslova pre každý rozpočet i vkus.

Čo treba zvážiť, než si vyberiete ten svoj?
Na prvom mieste bude rozpočet. Šikovnú pracovnú plochu, ktorá bude dobre slúžiť môžete mať aj za menej peňazí, ak však nebudete šetriť, budú výsledky ešte lepšie. Pokiaľ počítate každé euro, môžete jednotlivé materiály aj kombinovať, napríklad tie trvanlivejšie dáte okolo drezu a okolo namáhaných miest akými sú sporák či varná doska.

Na toto pri pracovných plochách v kuchyni nikdy nezabudnite!
Zdroj: Lizzie Orme

Na jednoduché pracovné plochy sa hodia aj lacnejšie materiály - a budú vyzerať veľmi dobre, ak však máte mnoho rohov a komplikované rozloženie, voľte kompozitné materiály, na ktorých nevidno prechody.

Konečnú cenu vašich pracovných plôch ovplyvňuje ich hrúbka. Tenšie profily majú 10 až 20 mm, ak im však chcete dodať dojem robustnosti, môžete voliť až 50 mm hrúbku. Vyzerá efektne napríklad pri dreve. Štandard je uprostred na 30 mm.

Už ste videli túto senzačnú premenu kuchyne? Pozrite sa, ako ju mladomanželia vylepšili!

Obľúbené?
K najobľúbenejším materiálom patria laminát, granit, drevo, sklo, kompozitný kameň a nerez. Na mieru si môžete dať pripraviť mramorové či betónové dosky. Tu sa však vaše možnosti nekončia.

Drevené plochy: sú tradičné a vyrábané z tvrdého dreva (dub, orech, iroko). Sú ideálne do miest na prípravu jedál a na ostrovčeky či raňajkové bary. Vyberajte drevo s vysokou olejnatosťou, je vodeodolné. Po správnom ošetrení vydrží dlhú dobu.

Kompozitné plochy: Sú vytvorené z kombinácie prírodného kremeňa a malého percenta lepidla. Ide o veľmi pevný materiál, ktorý nie je porézny a nevidno na ňom škrabance, rezy či poškodenie teplom. Je to praktický materiál s pestrou paletou farieb.

Na toto pri pracovných plochách v kuchyni nikdy nezabudnite!
Zdroj: Nicholas Yarsley

Žulové plochy: Niet nad krásu prírodného materiálu. Je klasicky krásny a pôsobí luxusne. Je drahší, ale aj nadčasový. Ak sa o neho budete starať a predchádzať poškodeniam, bude dobre slúžiť dlhú dobu. Nezabudnite na prvotné zapečatenie povrchu.

Laminátové plochy: laminát nie je porézny a môžete ho zakúpiť v bezpočte farieb a dizajnov. Je lacnejšou, ale veľmi rozumnou voľbou pre svoju odolnosť voči nárazom, poškrabaniu i vlhkosti.

Sklenené plochy: Sklo je štýlovou voľbou. Je neporézne, krásne a praktické. Samozrejme, takto používané sklo je tvrdené a nevyžaduje si žiadnu ďalšiu špeciálnu starostlivosť. Hodí sa skôr do moderných kuchýň.

Vedeli ste, že ostrovček sa hodí aj do malej kuchyne? Pozrite!

Nerezové plochy: Jednoznačne ide o obľúbený, trvalý, hygienický a žiaruvzdorný materiál, ktorý je pre tieto i ďalšie svoje vlastnosti voľbou číslo jeden v reštauračných kuchyniach. Ak ste milovníkom industriálneho štýlu, neváhajte!

Betónové plochy:
Áno, aj betón je aktuálnou voľbou industriálneho štýlu. Vydrží mimoriadnu záťaž a samozrejme, môžete ho mať v pestrej palete farieb, nakoľko povoľuje pigmentáciu. Nezabudnite ale, že betón je porézny a náchylný na fľaky, preto voľte správne miesta, na ktoré ho umiestnite. Raz za čas si bude vyžadovať aj ošetrenie.

Inšpirujte sa štýlovými kuchyňami v našej fotogalérii.

Autor: Agáta

Zdroj: agáta
28.3. 2019 20:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44