3.2. 2020 6:00

Toto nikdy v domácnosti nerobte - hromadenie vecí vás zničí

3.2. 6:00

Toto nikdy v domácnosti nerobte - hromadenie vecí vás zničí

Foto: profimedia.sk

Vedeli ste, že niektorí ľudia sa s úchylkou hromadenia už narodia? Nie sú leniví ani nezdravo pripútaní k veciam, ale hromadiť ich núti genetická predispozícia. Psychológovia poznajú rôzne dôvody hromadenia a môžu vám v boji s množstvom vecí pomôcť. My vám však ponúkame praktické rady už teraz.

Prečo vás to môže zničiť 

Nadmerné hromadenie vecí má škodlivé následky - emocionálne, fyzické, sociálne, finančné a tiež právne, a to nielen pre osobu, ktorá poruchou trpí, ale aj pre členov jej rodiny. Jednotlivci, ktorí majú naozajstný problém totiž hromadia nielen užitočné veci, ale prakticky čokoľvek. Svojou zbierkou zapĺňajú dom, byt, balkón, záhradu či pracovisko. No kým oni sa svojej zberateľskej vášni úplne oddali a nemajú pocit, že niečo nie je v poriadku, ich správanie môže byť nepríjemné a škodlivé pre iných ľudí.

Keď je dekorácií priveľa...
Keď je dekorácií priveľa...
Zdroj: unsplash.com

Rozpoznajte, čo je hromadenie a čo nie 

Podľa psychológov je chorobné hromadenie charakterizované pretrvávajúcimi ťažkosťami pri zbavovaní sa majetku bez ohľadu na hodnotu, ktorú má. Možno netrpíte poruchou, ale ruku na srdce, aj u vás v domácnosti sa nájde zopár vecí, ktoré by tam nemuseli byť. Dôkladne prejdite všetky miestnosti v byte, nazrite do skríň, ale aj na povalu, do pivnice či garáže. Nefunkčné alebo nepotrebné spotrebiče, oblečenie, z ktorého ste „vyrástli“, nepoužívané športové potreby...

Začnite pomaly 

Nepodľahnite eufórii a nevyhádžte všetko za jeden deň. Bezuzdné a nepremyslené vyhadzovanie by vo vás mohlo vyvolať nepríjemné pocity. Postupujte pomaly, vyčleňte si na každú oblasť i miestnosť dostatok času. Keď všetko pretriedite uvidíte, že sa vám bude lepšie a slobodnejšie bývať. Domácnosť udržíte vo „vzdušnom“ stave pomocou pravidla – nová vec do domu, stará von! Pokračovanie na 2. strane.

Pozrite si, čo všetko môžete hromadiť, v našej galérii.

Na upratovanie si nikoho nevolajte, je to najlepšie fitko, a ešte aj ušetríte
Na upratovanie si nikoho nevolajte, je to najlepšie fitko, a ešte aj ušetríte
Zdroj: pexels.com
autor:  Radomír
3.2. 2020 6:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44