26.10. 2013 2:00

Toto je vlak, ktorým cestuje kráľovná Alžbeta. Nahliadnite do jeho priestorov!

26.10. 2013 2:00

Toto je vlak, ktorým cestuje kráľovná Alžbeta. Nahliadnite do jeho priestorov!

Foto: Reprofoto: www.dailymail.co.uk

„Jede, jede mašinka, kouří se jí z komínka“ spievali kedysi Maxim Turbulenc. O niečom úplne inom je vlak, ktorý dodnes používa kráľovná Alžbeta II. Ak by ste očakávali okázalý luxus, budete asi prekvapení.

Prvá cesta sa uskutočnila 13. júna 1842 a trvala len 25 minút. Vlakom sa viezla kráľovná Viktória. Samozrejme, odvtedy jazdia už oveľa modernejšie stroje. Špeciálny vlak, ktorým sa po krajine premáva kráľovská rodina, rozhodne nepatrí medzi luxusné kúsky. Napriek tomu má svojské čaro.

Namiesto vagónov salóny

Interiér jednotlivých vozňov vás vráti v čase späť o dobrých štyridsať rokov.Vlak nevyužíva len samotná kráľovná, ale aj ostatní členovia rodiny na rôzne oficiálne cesty po Anglicku v počasí, ktoré je nevhodné na lety. Zaujímavé je, že jednotlivé kupé sa nazývajú salóny. Ten kráľovnin obsahuje spálňu, kúpeľňu a čakaciu miestnosť.

Samozrejme, nechýba ani vchod, ktorým sa nastúpi priamo do vlaku. Salón vojvodu z Edinburghu, Alžbetinho manžela, je podobne zariadený, akurát sa v ňom nachádza aj kuchyňa. V interiéri sa nachádza aj pracovňa, ktorú využívajú na rôzne rokovania. Cesta vlakom je vždy do posledného detailu zorganizovaná presne tak, aby nijako zásadne nezasahovala do bežného cestovného poriadku. Čo sa týka vagónov – ich počet (max. 9 kusov) vždy závisí od počtu kráľovskej rodiny, ktorá aktuálne cestuje. Ak práve rušne neťahajú tieto špeciálne vozne, využívajú ich v bežnej prevádzke.

Z vlaku múzeum?

V roku 1977 prešli vagóny celkovom renováciou, aby vyhovovali štandardom, ktoré vyžadovala súčasná kráľovná. Odvtedy sa však s nimi nič nerobilo. Už teraz je jasné, že o pár rokov si bude vlak vyžadovať rozsiahlu renováciu. Otázne je, či sa naň nájdu peniaze. Len ročná prevádzka vlaku stojí vyše milióna eur.

Fakty v kocke

  • Strojvodcovia sú vyberaní na základe svojich schopností. Dôležité je, aby dokázali zastaviť čo najbližšie k požadovanému miestu na nástupišti.
  • Ročné náklady na prevádzku zhltnú vyše milióna eur.
  • Jednotlivé kupé sa nazývajú salóny.
  • Každý z kráľovskej rodiny spí v samostatnej posteli.
  • Od roku 2007 jazdí vlak na ekologické biopalivo.
  • Ak sa vlak práve nepoužíva, stojí v depe, kde sa o jeho údržbu stará vyčlenený personál.
  • Kráľovná, jej manžel aj princ Charles majú každý svoj vlastný salón. Ostatné slúžia na ubytovanie posádky.
  • Vojvoda z Edinburghu má vo svojom salóne len sprchu, pričom kráľovná má aj vaňu.
26.10. 2013 2:00
Diskusia  ()
Diskusia
44