21.3. 2013 7:00

Do tohto bytu sa zaľúbite na prvý pohľad

21.3. 2013 7:00

Do tohto bytu sa zaľúbite na prvý pohľad

Foto: Laura WITTEK

Málokomu sa podarí už v mladom veku bývať presne podľa svojich predstáv. Mladému páru padol byt v rezidenčnom komplexe do oka hneď pri prvej návšteve.

Novostavba neďaleko centra ponúka okrem komfortného bývania aj príjemnú pokojnú atmosféru vďaka pôvodnej vilovej zástavbe a dostatku zelene v okolí.

Bytové domy postavené vo svahu maximálne využívajú prirodzené denné svetlo a poskytujú nádherný výhľad na mesto. Budúcich majiteľov oslovila táto lokalita aj novostavba, preto sa rozhodli pozrieť si v nej vzorový byt. Z obhliadky odchádzali rozhodnutí, že toto bude ich spoločné hniezdočko.

Rezerva do budúcnosti

Väčšina mladých ľudí začína spoločný život v jedno- alebo dvojizbovom byte, 120 m2 obytnej plochy a 150 m2 terasa je z tohto pohľadu skôr výnimka. Byt zaujal mladú dvojicu svojou praktickou dispozíciou rozdelenou na otvorenú spoločenskú a nočnú.

Po vstupe do bytu sa ocitnete v neveľkej chodbe, ktorá vedie do spoločenského priestoru orientovaného na juh. Podľa súčasných trendov je spojený s jedálňou a kuchyňou, tá sa však dá pomocou posuvných dverí uzatvoriť.

Obývacia časť vďaka veľkým preskleným plochám pôsobí priestrannejšie ako pri klasických oknách. Túto časť bytu lemuje terasa, ktorá pokračuje aj pozdĺž celej západnej časti bytu. Súkromné teritórium so spálňou, dvoma kúpeľňami a hosťovskou izbou je na opačnej strane bytu. Na pomedzí oboch častí je pracovňa.

Očarení aj interiérom

Mladú dvojicu nezaujal len samotný byt, ale aj jeho zariadenie, takže ho kúpili aj s ním, a s malými obmenami ho ponechali. Byt zariaďovala dizajnérka Ing.

Eva Malacká Bakay, ktorá vstúpila do realizácie ešte v čase, keď bol ako holobyt v štandardnom vybavení. To znamená, že boli urobené podlahy, dvere, kúpeľne s obkladmi a kuchyňa.

V tomto štádiu bolo pre ňu náročné navrhnúť interiér, pretože nevedela, či tam budú bývať mladí ľudia, či rodina s deťmi, alebo starší manželia. Celá dilema spočívala v tom, ako ho urobiť, aby sa s malými obmenami mohol prispôsobiť komukoľvek.

Preto napríklad v hosťovskej izbe použili postele, ktoré vytvárajú manželské lôžko, ale možno ich aj rozdeliť. Zmenou tapety a dekorácií sa táto miestnosť bez problémov zmení na detskú.

„Na 99 % som predpokladala, že si tento byt kúpia mladí ľudia. A keďže som nepoznala ich vkus, rozhodla som sa, že pôjdem v minimalistickom, ale teplom štýle, pretože izby nie sú až také veľké,“ spomína dizajnérka na začiatok práce pri navrhovaní interiéru.

Kombinácie farieb a materiálov

Spálňu ladila bytová návrhárka v tyrkysovej napriek tomu, že podľa vlastných skúseností vie, že letia tmavé farby. V kombinácii s béžovou a zlatistou pripomína šum mora s trblietajúcim sa pieskom.

Majiteľ si želal mať v spálni televízor. Ten vsadila do skrine a takto získali majitelia aj priestor na knihy, dekorácie a iné drobnosti. V obývacej časti sú použité farby, ktoré spolu vzájomne ladia, zároveň však vytvárajú jemný kontrast.

Ten však podčiarkuje individualitu priestoru. Dominantná je celostenová tapeta New York v netradičnej podobe. Je v nej množstvo farieb, ale nie vo veľkých plochách.

Z tapety si dizajnérka vyhliadla červenú, ktorá sa opakuje v malých plochách – na televíznej skrinke, stoličkách, vankúšoch a keramických doplnkoch. Úložný nábytok je tu nepodstatný, plní čisto funkčnú úlohu, preto je nenápadný a dáva vyniknúť iné solitéry.

Napríklad konferenčný stôl v podobe veľkého cestovného kufra z kombinácii hliníka a kože. Dopĺňa ho malá zásuvková komoda v rovnakom štýle a veľké rohové sedenie.

Popri skrinke na televízor najväčšie červené plochy v spoločenskom priestore tvoria jedálenské stoličky v klasickom tvare. Sú však z módneho priehľadného plastu, čím pôsobia odľahčene a vhodne dopĺňajú vzdušný stôl na jednej nohe.

Autorka interiéru Dipl. Ing. Eva Malacká, Bakay www.studioresidence.eu

„Do tohto bytu som vstúpila, keď bol ako holobyt v štandardnom vybavení. Mala som vypracovať projekt zariadenia na vzorový byt. Bolo to náročné, pretože som nevedela, pre koho ten byt robím, či pre mladých ľudí, či rodinu s deťmi, aký majú vkus, potreby. Túto dilemu som vyriešila tým, že som zariadenie navrhla v teplom minimalistickom štýle a tak, aby s malými obmenami bolo prispôsobivé pre kohokoľvek.“

autor:  Adela Motyková
21.3. 2013 7:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44