2.8. 2018 15:00

To najdôležitejšie: 10 rád pri plánovaní kuchyne

2.8. 2018 15:00

To najdôležitejšie: 10 rád pri plánovaní kuchyne

Foto: Miele Center Stopka

Viete, čo máte dodržať pri plánovaní kuchyne a čo sa nosí? Nasledujúce rady sa vám zídu ešte pred návštevou kuchynského štúdia.

1. Integrácia kuchyne

Ak má kuchyňa zdieľať s obývačkou spoločný priestor, zariadenie oboch zón je najlepšie plánovať spoločne. Zjednotíte tak lepšie štýl aj farebné ladenie. Veľkosť kuchynskej časti prispôsobte veľkosti priestoru, no hlavne svojim zvyklostiam.

Rozmer kuchyne by nemal v miestnosti dominovať. Najvhodnejší prvok na prepojenie kuchyne a obývačky je nepochybne kuchynský ostrovček. Súčasné trendy preferujú čisté tvary a integrované kuchynské spotrebiče.

2. Využite, čo sa dá

Inteligentné vybavenie vnútorného priestoru kuchynských skriniek dokáže ušetriť až 30 % priestoru. Deliace systémy vydeľujú každej kuchynskej pomôcke svoje pevné miesto, aby bolo všetko prehľadne uložené.

Výsuvy sa postarajú o čo najjednoduchší prístup k všetkým zásobám, hoci sú ukryté v najvzdialenejšom rohu skrine. Inteligentné kovanie uľahčí manipuláciu s kuchynskými dvierkami v ľubovoľnom uhle s vynaložením čo najmenšej námahy.

To najdôležitejšie: 10 rád pri plánovaní kuchyne

Foto: Miele Center Stopka

3. Magický trojuholník

Plánovanie jednotlivých zón kuchyne by nemalo byť náhodné. Pre praktický pohyb v kuchyni sa odporúča využiť takzvaný „magický trojuholník“. Ten rozdeľuje kuchynský priestor do troch častí: na miesto uskladnenia potravín, na zónu umývania a prípravy surovín a zónu varenia.

Gazdinka by k nim mala mať priamy prístup bez zbytočných krokov. Minimálny priechod medzi dvoma protiľahlými stranami kuchynskej linky by mal byť aspoň 120 cm.

4. Povrchová úprava

Pri výbere povrchu sú rozhodujúce financie. Cena kuchynskej zostavy sa odvíja od použitého materiálu. F inančne náročné sú kvalitné niekoľkovrstvové lakované povrchy, dostupnejšie zasa fóliové. Pri výbere samozrejme, záleží aj na želanom konečnom efekte a životnosti. Nezabudnite zvážiť aj budúcu údržbu. V posledných novinkách kuchynských liniek nájdete hlavne sklo a prírodné materiály. V kurze je nielen drevo, ale aj kameň a keramika.

5. Správna kombinácia

Farebnú kombináciu kuchynskej linky je vhodné prenechať na odborníkov. Vedia, ako postupovať, ak si želáte nadčasový dizajn, ale aj šik moderný „úlet“.

Hoci sú dnes obľúbené hlavne neutrálne farby ako biela, čierna či sivá, dobrý životabudič je aspoň jemný farebný akcent, hoci iba na policiach či zástene. Súčasné doplnkové farby sú odtiene zelenej, oranžovej, žltej a modrej. Farebný výber je potrebné zvážiť aj z pocitovej stránky.

Sklenený povrch vyvoláva pocit chladu, drevo pôsobí teplo. Nech je už vaša budúca kuchyňa akákoľvek, nič nepokazia prvky z antikora. Tento materiál pôsobí neutrálne, a je hygienický.

6. Výber spotrebičov

Jednoduché čisté línie, ktoré sa v dnešných kuchyniach preferujú, zachovávajú aj spotrebiče. Hoci každý pomocník v kuchyni plní svoju funkciu, dizajnovo navzájom splývajú. Línia jednej značky má totožný materiál, farebnosť aj tvar. Jednotlivé kusy sa nesnažia vynikať, ale naopak, chcú sa prispôsobiť jednotnému kuchynskému celku.

Hoci máte v kuchyni menej miesta, nemusíte sa zriecť modernej techniky. Rúra dokáže nahradiť mikrovlnku aj parnú rúru, indukciu nájdete aj na dvojplatničke, odsávač sa môže v prípade potreby vysunúť aj z pracovnej dosky.

7. Inteligentná domácnosť

O stave domácich spotrebičov môžete mať prehľad aj mimo domácnosti. Stačí, ak máte pri sebe mobil alebo počítač. Systémové riešenia v modernej domácnosti ponúkajú vzájomnú komunikáciu prístrojov s neustálou výmenou informácií.

Aj na diaľku skontrolujete, či ste nenechali zapnutú rúru, alebo či je už vaša bielizeň vysušená. Umožňujú to komunikačné moduly, ktoré prenášajú informácie prostredníctvom elektrickej siete.

8. Vzájomná súhra

Elektrické prístroje v kuchyni sa naučili medzi sebou komunikovať aj bez vašej asistencie. Vzájomne sa zladí napríklad varná doska a odsávač. Š peciálna funkcia odsávača vie, kedy začnete variť, a automaticky zasvieti odsávač a prispôsobí svoj výkon intenzite varenia. Odsávač sám rozhoduje aj o dobehnutí odsávania a vypnutí osvetlenia.

9. Ekológia v kuchyni

Výrobcovia kuchynských zariadení sa snažia vyrábať čo najšetrnejších pomocníkov do domácnosti. Nesú označenie na energetických štítkoch A+++. Umývačky už dokážu umyť 10 až 14 obedových súprav iba so 7 litrami vody.

Energiu usporia aj napojením na teplú vodu. K úsporám priamo pod hrncami sú naklonené indukčné varné platne. Nabiehajú ihneď a zohrievajú iba plochu dna hrnca bez zbytočných strát. Praktické sú aj varné zóny, ktoré sa dokážu prispôsobiť rozmerom nádob, takže nebudete mať problém ani s prípravou pokrmov v pekáčoch.

10. Už sú tu multimédiá

Ak pri plánovaní kuchyne myslíte do budúcnosti, nezabudnite na včlenenie multimédií. Tak ako sme si zvykli na televízne prijímače a rádiá, postupne sa v kuchyni presadzujú aj multimediálne prehrávače a počítače.

Pomáhajú nám pri plánovaní večere či spojení s priateľmi. Kuchynskí výrobcovia nám ponúkajú elegantné riešenia. Stačí jedna obrazovka a spojenie so svetom je zachované! ,

2.8. 2018 15:00
Diskusia  ()
Diskusia
44