16.2. 2020 15:00

TIETO špeciálne nátery vytvoria z obyčajného dreveného nábytku skvost

16.2. 15:00

TIETO špeciálne nátery vytvoria z obyčajného dreveného nábytku skvost

So špeciálnou povrchovou úpravou dokáže "obyčajné" drevo imitovať rôzne povrchy. Presvedčte sa sami!

Drevo je materiál, ktorého kvality netreba zvlášť predstavovať. V interiéri má široké uplatnenie od nábytku, cez podlahy, schody, okná i obklady stien. Napriek tomu, že drevo je krásne aj vo svojej prírodnej podobe, súčasný dizajn kladie na jeho vzhľad vyššie nároky.

Špeciálne nátery a techniky

Rôzne efekty môžete na dreve vytvoriť mechanicky alebo chemicky pomocou farebných náterov, lakov, voskov, olejov či moridiel. Vďaka náterom získa drevo ochrannú vrstvu, ale aj atraktívnejší vzhľad. S nimi je hračkou zmeniť jelšové drevo na čerešňové či topoľ na mahagón. Ešte väčší priestor experimentovať umožňujú špeciálne nátery, vďaka ktorým drevený povrch pripomína kameň, mramor, kožu či kov.

Čarovná patina

K najznámejším úpravám patrí patina, ktorá dáva vzhľadu dreva opotrebovanosť. Drevo získava prirodzenú patinu používaním alebo vystavením poveternostným vplyvom. V interiéri vyzerá veľmi dobre, preto sa na drevo nanáša umelo pomocou farby či moridiel, ktoré mu dodajú požadovaný vzhľad. Nábytok s patinou je obľúbený najmä v provensálskom, vintage alebo v shabby chic štýle. Výhodou je, že patinovať môžete nový aj starší nábytok.

TIETO špeciálne nátery vytvoria z obyčajného dreveného nábytku skvost
Zdroj: novinky.cz

 

Efekt hrdze

Hrdza spoľahlivo zlikviduje kovové povrchy, ale nedá sa uprieť, že má svoje čaro. A to je dôvod, prečo vznikli špeciálne laky, ktoré dokážu drevenému povrchu prepožičať vzhľad hrdze. Nátery obsahujú čiastočky železa, preto je výsledný vzhľad taký autentický. Nábytok upravený týmto spôsobom získa originálny vzhľad a výborne zapadne do priemyselného i do moderného štýlu.

Ako betón

Betón si podmanil interiér už dávno. Vyníma sa na stenách, podlahe, kuchynskej pracovnej doske, ale aj na nábytku. Jeho surová krása výborne pristane najmä modernému štýlu. Výhodou „betónového" náteru na drevo je na rozdiel od skutočného betónu nízka hmotnosť a jednoduchá realizácia. Náter má konzistenciu podobnú stierke a nanáša sa ručne špachtľou. V nátere je viditeľná zrnitá štruktúra, ktorá je typická pre betón. Pokračovanie na 2. strane.

Ak si takéto špeciálne nátery na dreve neviete prestaviť, nahliadnite do našej galérie.

TIETO špeciálne nátery vytvoria z obyčajného dreveného nábytku skvost
Zdroj: novinky.cz

 

Zdroj: radomír
autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
16.2. 2020 15:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44