28.3. 2012 7:00

Tie najkrajšie kúpeľňové obklady

28.3. 2012 7:00

Tie najkrajšie kúpeľňové obklady

Kúpeľňové obklady sa môžu vyznačovať skutočnou eleganciou a krásou a tejto očistnej miestnosti môžu dodať nebývalý lesk. Aké obklady sú teda v súčasnosti v kurze?

Tie najkrajšie kúpeľňové obklady

Klasika áno, aj keď...
Klasické kúpeľňové obkladačky začínajú vytláčať povrchy bez škár, čiže veľkoplošné obklady, ktoré sú štýlové a navyše menej náročné na údržbu. Vyrábajú sa totiž takzvanou rektifikáciou, čo znamená, že každá obkladačka má po obvode zrezané hrany, a tak je možné ich klásť na hladký povrch podkladu bez škár. Potom celá kúpeľňa obložená takýmto obkladom vyzerá opticky väčšia aj ucelená.

V pestrosti je sila
Kúpeľňa však nemusí byť obložená len jedným materiálom, ale dá sa vyskladať mozaikovo z menších kúskov kameňa, keramiky, dreva, kovu, mramoru, či dokonca skla. A práve sklo je pre dizajnérov kúpeľní vďačným materiálom, pretože sa s ním dobre pracuje, znáša vysoké a nízke teploty, odoláva chemikáliám, a farebnosť zostáva rovnaká. Mozaika zo skla je veľmi originálna, a dá sa použiť v celej kúpeľni. Ak sa sklená mozaika podsvieti vytvára zaujímavé svetelné efekty.

Dnes už aj prírodný kameň a to hlavne leštený, ktorý sa dováža z Ázie a Južnej Ameriky v rôznych odtieňoch, vytláča klasické obklady. Dá sa totiž už pohodlne narezať na hrúbku do troch centimetrov. A údržba takéhoto obkladu je veľmi jednoduchá. Nové efektné obklady kúpeľní však musia byť aj správne prevedené.

Aký typ zvoliť?
Pri nákupoch obkladov sa bezpochyby stretneme s rôznymi pojmami a názvami, v ktorých sa nemusíme hneď tak ľahko orientovať. Tak napríklad mozaika vám je určite známa. Ide o obklad malých rozmerov, ktorým pomôže zvýrazniť trebárs rám zrkadla alebo tiež odkladaciu plochu umývadla. Mozaika je veľmi vhodná na obloženie skutočne atypických miest a oblúkov.

Ďalší typ obkladu, listela, je dekoratívna obkladačka pásikového typu. Obvykle sa aplikuje vo výške očí po celom obvode stien. Motív listely sa môže opakovať aj na inserte, čo je vlastne obkladačka s vloženou dekoráciou. Bombato, obkladačka s možno trochu smiešnym názvom,  je v podstate podobný typ ako listela s reliéfnou dekoráciou s rôznym profilom. Ak by ste chceli vo svojej kúpeľni skutočne precíznu kvalitu, siahnite po obkladačke so zabrusovanými hranami typu lappato. Tá totiž zaručí vysokú rozmerovú presnosť a bezškárovú pokládku, čo je iste nesmierne praktické riešenie.

Zdroj: blossom
28.3. 2012 7:00
Diskusia ()
Zdieľať článok