16.12. 2020 18:00

Teplé či studené farby do kúpeľne? Vyberte si podľa...

16.12. 2020 18:00

Teplé či studené farby do kúpeľne? Vyberte si podľa...

Foto: realhomes.com

Keďže kúpeľňa je najčastejšie navštevovanou miestnosťou, jej správne farebné ladenie je veľmi dôležité. Myslite na to, že bez ohľadu na to, akú farbu si nakoniec vyberiete, budete s ňou musieť žiť dlhé obdobie.

Teplé či studené?

Pri výbere vhodnej farby do kúpeľne je dôležité vedieť, že farby sa rozdeľujú na teplé a studené. Medzi teplé patrí červená, oranžová, žltá, ktoré nás dokážu doslova nabudiť a dodajú nám množstvo sily a energie. Ich pôsobením sa v tele zvýši množstvo adrenalínu a hormónov, stúpne nám krvný tlak. K studeným farbám zaraďujeme zelenú, modrú, fialovú. Tieto farby pôsobia uvoľňujúco, osviežujúco, dokážu znížiť telesnú teplotu a spomaliť tep.

Základné farby sú len tri: modrá, žltá a červená a ich vzájomným miešaním a s pomocou bielej a čiernej vzniká množstvo ďalších odtieňov. Každý z nás preferuje inú farbu, čo závisí od veku a temperamentu. Pri výbere vhodného farebného odtieňa treba mať na zreteli, že je veľký rozdiel medzi krátkodobým a dlhodobým pôsobením určitej farby. Inak pôsobí farba na veľkej ploche, inak v podobe doplnku a farebnosť je odlišná aj pri dennom a umelom osvetlení, matnom či lesklom vyhotovení.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
16.12. 2020 18:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44