7.4. 2020 12:00

Tehlová stena v kuchyni – nevšedná a krásna. Vďaka čomu je stále IN?

7.4. 2020 12:00

Tehlová stena v kuchyni – nevšedná a krásna. Vďaka čomu je stále IN?

Foto: Miro Miklas

Pri úprave stien väčšinou riešime výber farby. Často zabúdame, že krása sa skrýva v jednoduchosti. Tehla vyzerá dobre za každých okolností a vytvára zaujímavý kontrast v modernej, rustikálnej aj industriálnej kuchyni.

Omietka dole!

Majitelia tehlových bytov majú výhodu – tehlovú stenu môžu mať okamžite, stačí obúchať omietku. V panelákoch je alternatívou obklad z lícových tehál. Tehlovú úpravu môžete dopriať všetkým stenám, no často postačí iba jedna, ktorá je ústredná. Pozornosť však upúta i tehlová zástena. Ak si trúfate, z tehál si môžete vlastnoručne vymurovať celú linku, prípadne iba kuchynský ostrovček. Zdá sa, že pri práci s tehlou nexistujú žiadne limity. Ale predsa. Tehla je nasiakavý materiál, myslite na to a v blízkosti drezu a varnej dosky ju chráňte impregnáciou. Mastnota a vlhkosť by ich zničila.  Ak si chcete krásu tehál „poistiť“ , pripevnite po celej dĺžke zásteny sklenenú dosku.

Tehly a vintage obklad sú v interiéri dominantné
Tehly a vintage obklad sú v interiéri dominantné
Zdroj: Geometrium, Freshome

Nie je tehla ako tehla

Ak sa rozhodnete pre lepenie tehlového obkladu máte na výber niekoľko farieb, nielen tú tradičnú  terakotovú. Až budete prekvapení, s koľkými rôznymi odtieňmi sivej, hnedej, žltej či červenej sa v obchodoch stretnete. Hlavné je zladiť obklad s dekorom dreva kuchynskej linky, podlahy a farbou stien. Niektoré typy obkladov sú nerovnomerne pigmentované, čím vzniká zaujímavý  vintage vzhľad. Dojem z tehlovej steny ovplyvňujú i špáry. Úlohu zohráva nielen ich hrúbka, (šírka škár by nemala byť menšia ako 10 mm) ale aj farba. Na rozjasnenie priestoru je vhodná svetlá špárovacia hmota, tmavá priestor viac zútulní. 

autor:  Radomír
7.4. 2020 12:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy