28.11. 2019 6:00

Takto vyzerá najväčšie letisko na svete! Ultramodernú stavbu postavili v Číne

28.11. 6:00

Takto vyzerá najväčšie letisko na svete! Ultramodernú stavbu postavili v Číne

Foto: Beijing Daxing Airport

Medzinárodné letisko Beijing Daxing nájdete kúsok za Pekingom. Za jeho návrhom stojí slávna Zaha Hadid.

Beijing Daxing sa nachádza 46 kilometrov od Pekingu. Pod projekt je podpísaná dnes už zosnulá Zaha Hadid a jej kolega Patrik Schumacher. Projekt začali stavať v roku 2014. Len po piatich rokoch je stavba hotová. Megalomanská stavba pripomína dlhými ramenami morskú hviezdicu.

Najväčšie letisko na svete.
Najväčšie letisko na svete.
Zdroj: Dezeen

Najväčšie na svete

Letisko má úžitkovú plochu 700 tisíc metrov štvorcových, z toho 80 000 metrov štvorcových tvorí podzemné transportné centrum. Letisko počíta s ročnou kapacitou 45 miliónov pasažierov ročne, pričom číslo by malo každý rok stúpať a v roku 2025 rátajú so 72 miliónmi pasažierov. Na štyroch pristávacích plochách zvláda 630 letov, pričom má 79 nástupných brán. Najvzdialenejšia brána je pritom vzdialená do 8 minút chôdze.

Šesťramenná stavba

Stavba pripomína zhora morskú hviezdicu. Má šesť ramien, päť z nich vedie cestujúcich k lietadlám, posledné spojuje letisko s dopravným terminálom, odkiaľ sa cestujúci dostanú rýchlovlakom do centra mesta za 20 minút. 

Najväčšie letisko na svete.
Najväčšie letisko na svete.
Zdroj: Beijng Daxing International Airport

Centrálna hala

Nachádza sa v strede a má šírku 100 metrov. Strecha má viacero svetlíkov a plynule sa zvažuje dolu, takže pôsobí plasticky. Celá stavba má viacero úrovní. Pri návrhoch sa nezabudlo ani na viaceré ekologické vychytávky. Jednou z nich je aj to, že letisko zbiera dažďovú vodu, ktorú ďalej využíva.

Chcete vidieť viac fotiek? Neváhajte vstúpiť do našej GALÉRIE!

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
28.11. 2019 6:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44