13.2. 12:00

TAKTO si treba vybrať sedačku, aby ste s ňou boli roky spokojní

13.2. 12:00

TAKTO si treba vybrať sedačku, aby ste s ňou boli roky spokojní

Foto: unsplash.com

Kúpa novej sedačky je investícia, ktorú si treba vopred premyslieť. Chcete predsa, aby bola kvalitná, pohodlná a niečo vydržala. Veď ju nekupujete na rok ani dva. Iste, záleží na farbe a dizajne, ale na čo sa pri výbere sedačky treba zamerať?

Nech je pohodlná

Sedačku si poriadne vyskúšajte a nielen tak, že si do nej sadnete. Vystriedajte naozaj všetky polohy, v akých ju chcete používať, čiže aj v ľahu, s vyloženými nohami… Sedačky sa líšia hĺbkou sedu i výškou chrbta, keďže univerzálny typ pre každého neexistuje. Priemerná hĺbka sedadla je cca 60 cm, preto si vyskúšajte, ako sa vám z nej vstáva. Pokiaľ ide o výšku sedadla, väčšina sedačiek je vysoká od 45 cm do 50 cm, čo niekomu, kto si pri sledovaní televízie rád oprie hlavu, nemusí stačiť.

Kvalitný rám a výplň

Zaujímajte sa aj o to, čo nevidieť, čiže o konštrukciu sedačky a výplň. Najdlhšiu životnosť má oceľový rám, dobrou voľbou je i masívne drevo. Ešte dôležitejšie je to, na čom sedíte. Pri výrobe sedačiek sa používa najmä PUR pena, tzv. molitan s rôznou hustotou a studená pena, aj ich kombinácie. Kvalitné sú tie s hustotou min. 45 kg na m3. Ďalšou možnosťou sú sedačky s pružným lamelovým roštom, na ktorom je vrstva PUR peny. Sedačky môžu mať, podobne ako matrace, pružiny. Ide o tzv. vlnovce, ktoré sú upevnené o popruhy, kvalitnejšie typy majú taštičkové pružiny. Sedí sa na nich pohodlne a na vysedenie sú menej náchylné ako penové.

Sedačka v obývačke plní aj estetickú úlohu.
Sedačka v obývačke plní aj estetickú úlohu.
Zdroj: unsplash.com
autor:  Radomir
13.2. 2023 12:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy