5.10. 2022 6:00

Sušička bielizne: Ako ju správne používať, aby nebola žrútom energie

5.10. 2022 6:00

Sušička bielizne: Ako ju správne používať, aby nebola žrútom energie

Foto: Shutterstock

Vďaka sušičke je bielizeň rýchlejšie suchá, v ten istý deň po vypraní ju môžete odložiť do skrine. Nemusíte sledovať predpoveď počasia, v byte nezavadzia sušiak. Bielizeň je mäkká a voňavá a často ju netreba žehliť. Vzhľadom na stúpajúce ceny energií si však mnohí kladú otázku, či sa stále oplatí.

Ventilačná alebo kondenzačná

Sušička používa na sušenie bielizne horúci alebo teplý vzduch, ktorý musí následne odviesť preč z prístroja. Z tohto hľadiska existujú dva typy sušičiek – ventilačné a kondenzačné. Ventilačná odvádza paru z prístroja von, preto potrebujete vytvoriť stavebnou úpravou odvod z miestnosti a zabezpečiť jej kvalitné odvetranie. Tento typ má nižšiu obstarávaciu cenu i nízku spotrebu.

Kondenzačný typ sušičky je vhodný do miestností bez okien a bielizeň suší horúcim vzduchom, ktorý sa v prístroji následne ochladí. Skondenzovaná voda následne skončí v odpade alebo zásobníku, z ktorého ju musíte vyliať. Kondenzačná sušička s vykurovacím telesom využíva na ochladenie chladný vzduch z vonkajšieho okolia, preto je energeticky náročnejšia. Kondenzačné sušičky s tepelným čerpadlom majú uzavretý okruh a na chladenie používajú chladiace médium  z výparníka. Sú tak k bielizni šetrnejšie i energeticky úspornejšie, preto sú vhodné, ak periete a sušíte bielizeň často.

autor:  Radomir
5.10. 2022 6:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy