28.1. 2020 3:00

Super trend - rohové okno, cez ktoré získate najviac svetla i najlepší výhľad

28.1. 3:00

Super trend - rohové okno, cez ktoré získate najviac svetla i najlepší výhľad

Foto: Profimedia.sk

Pri rodinných domoch sa zvyčajne stretávame s klasickými oknami. Atypické tvary či umiestnenie sú skôr výnimkou. Okno umiestnené v nároží tzv. rohové okno, je super trend, ktorý búra stereotyp a pôsobí veľmi esteticky.

Viac svetla

Okno umožňuje  optický kontakt s vonkajším prostredím,  jeho úlohou je vpustiť do interiéru svetlo a čerstvý vzduch a chrániť pred nepriaznivým počasím. Jeho tvar, veľkosť, typ, spôsob zasklenia a umiestnenie na fasáde má veľký vplyv na vzhľad domu. Výsledok však musí pôsobiť harmonicky. Množstvo svetla, ktoré preniká cez okná prispieva k pozitívnemu vnímaniu interiéru. Pri navrhovaní počtu, tvaru a veľkosti okien treba robiť kompromisy aj vzhľadom na orientáciu domu na pozemku. Pri snahe o získanie cenného denného svetla často môže byť rohové okno jediným riešením. Umožňuje totiž prístup svetla z dvoch svetových strán.

Veľké okná sú pôsobivým prvkom domu a vďaka nim je vnútri dostatok prirodzeného svetla
Veľké okná sú pôsobivým prvkom domu a vďaka nim je vnútri dostatok prirodzeného svetla
Zdroj: Profimedia

Pozor na tepelný most

Okno umiestnené v rohu je náročné na správne a kvalitné vyhotovenie. Dôležitá je dostatočná izolácia, aby nevznikol tepelný most, ktorý umožňuje kondenzáciu vlhkosti a následne rast plesní. Venujte pozornosť správnemu vykurovaniu i vetraniu. Zvyčajne na  preklenutie rohového otvoru slúži železobetónový nadokenný preklad bez podpery, prípadne dva preklady stretávajúce sa v rohu na stĺpe či pilieri. Nemusí ísť len o deväťdesiatstupňový roh, technicky je možné vyhotoviť i oblé okno. Pokračovanie na 2. strane.

V našej galérii uvidíte, aké je toto okno absolútne štýlové!

autor:  Radomír
28.1. 2020 3:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44