7.4. 2022 9:00

Súkromné sídla kráľovskej rodiny: Sú iné ako "chladný" Buckinghamský palác

7.4. 2022 9:00

Súkromné sídla kráľovskej rodiny: Sú iné ako "chladný" Buckinghamský palác

Foto: Getty Images

Paláce, hrady, zámky a iné honosné budovy - to všetko je na zozname majetku kráľovskej rodiny. Ako píše týždenník Báječná Žena, s ich vlastníctvami je to však trochu komplikované...

Jeden na leto...

V súkromnom vlastníctve kráľovnej Alžbety II. je zámok Balmoral v škótskom Aberdeenshire, kde každý rok v auguste trávi dovolenku. V rokoch 1853 až 1856 ho dal postaviť manžel kráľovnej Viktórie, princ Albert. Alžbeta II. a princ Philip tam v roku 1948 trávili medové týždne. Balmoral je pre celú kráľovskú rodinu špeciálne miesto, na pozvanie kráľovnej sa tam dodnes stretáva celá rodina. Okolité pozemky majú rozlohu 20-tisíc hektárov. Časť zaberá farmárska pôda a pastviny pre škótsky dobytok a poníky, v lesoch sa ťaží drevo a správcovia sa starajú aj o stáda jeleňov a škótsky druh tetrova hlucháňa.

Druhý na zimu

Sandringham House v anglickom Norfolku zdedila Alžbeta II. po svojom otcovi, kráľovi Jurajovi VI., ktorý toto miesto nadovšetko miloval. Zvyčajne v ňom trávi čas od Vianoc až do februára. Vidiecke sídlo v jakobínskom slohu dal postaviť Edward VII. koncom 19. storočia. Obkolesuje ho 8-hektárový park, ktorý bol zaradený do Národného registra historických parkov a záhrad. Súčasťou panstva je lovecký revír, kde sa konajú kráľovské poľovačky, chovajú tam ušľachtilé kone a poľovnícke plemená psov.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
7.4. 2022 9:00
Diskusia ()
Zdieľať článok