28.5. 2013 8:00

Štýl z časov dávno minulých

28.5. 2013 8:00

Štýl z časov dávno minulých

Foto: Júlia ŠIMÁKOVÁ, Vladimír VAVREK

Už pohľad zvonka našepkával, že rodinný dom obývajú ľudia s kreatívnym myslením. Pečať tvorivej osobnosti umelcov zanechali v každom detaile. Inšpiráciou im pritom boli časy dávno minulé.

Snom budúcich majiteľov bolo bývanie na vidieku neďaleko veľkomesta. Malý domček ich navyše presvedčil dobrou povesťou bývalej majiteľky. Veria totiž, že každý dom má svoju dušu.

Do rekonštrukcie sa výtvarníci Peter Stankovič a Monika Vančová pustili postupne. Nutnosťou bolo izolovať podlahy a popasovať sa s vlhkosťou múrov. Výmene sa nevyhli ani okná do dvora, ktorým pribudli centimetre. Pečať tvorivej osobnosti umelcov je zanechaná v každom detaile. Inšpiráciou im pritom boli časy dávno minulé. Novovytvorené okenné otvory s výplňou zo sklobetónu zas lepšie presvetľujú jedálenskú časť.

Z pôvodného domu sa zachovala hrubá stavbaa konštrukcia krovu. Dispozícia ostala takmer nezmenená. Malou výnimkou je vznik šatníka na úkor vstupnej chodby. Väčšími zmenami prešlo funkčné využitie jednotlivých miestností. To sa ustálilo až po niekoľkých rokoch, keď sa majitelia s domom viac zžili.

Štýl z časov dávno minulých
Zdroj: Júlia ŠIMÁKOVÁ, Vladimír VAVREK

ZMENA JE ŽIVOT

Zariaďovanie pôvodne trojizbového domu prebiehalo postupne. Najobľúbenejšou miestnosťou bola vždy tá, čo práve dokončili. Na začiatku to bola obývačka, z ktorej sa neskôr stala spálňa. To sa už obývacia izba presunula do novopristavanej časti domu, bližšie k záhrade.

V nej ponechali plnú svetlú výšku krovu, pričom použitím starých trámov si vykompenzovali absenciu trámových stropov v dome. Nad časťou obývačky – pôvodnou zadnou izbou – si vytvorili galériu. Poslednou fázou zväčšovania obytného priestoru bola zimná záhrada. Tá je s obývačkou opticky prepojená veľkoplošným presklením.

S PRÍVLASTKOM ORIGINÁLNY

Domáca pani sa s radosťou ocitla v role interiérovej dizajnérky i stolárky. Spod jej rúk vzišli jedinečné kusy nábytku ako manželská posteľ či kuchynský pracovný pult. Pri svojich návrhoch využívala starý masívny nábytok, ktorému vdýchla nový vzhľad a funkciu. Trúfla si dokonca na konštrukciu schodiska na galériu.

Problém jej nerobila ani fasáda s precízne zvládnutými dekoračnými prvkami. Ruku k dielu priložil i domáci pán, ktorý sa postaral najmä o dekoračnú stránku interiéru. Jeho rukopis sa objavuje na interiérových dverách, maľbe v pracovni a množstve výtvarných diel.

autor:  Inéz Búci
28.5. 2013 8:00
Diskusia  ()
Diskusia
44