3.12. 2019 0:05

Ste pripravení na zimu?

3.12. 0:05

Ste pripravení na zimu?

Foto: Lomax

Pokiaľ práve nežijete na Bahamách, mrazivá zima sa vám a vášmu domu nevyhne. Tropické teploty zmizli v nedohľadne a ortuť na teplomere klesá každý deň nižšie a nižšie.

Nezostáva už veľa času a budeme sa brodiť po kolená v snehu a horúcim čajom ohrievať skrehnuté prsty. Je teda najvyšší čas postarať sa o nevyhnutné prípravy svojho domu na zimu.

Ako pripraviť interiér na zimu

Teplo, teplo a zase teplo. Presne to nám v zime chýba. Preto nezabudnite odložiť tenké letné periny a vytiahnuť tie zimné. Nezabudnite tiež skontrolovať okná. Práve nimi vám z domu uniká veľké množstvo tepla, pokiaľ nie sú dostatočne utesnené. Ak si nemôžete dovoliť rekonštrukciu alebo napríklad kvalitné predokenné rolety, siahnite po silikónovom tesnení alebo frézovaných drážkach. Môžete tiež využiť staré podkolienky a vyplniť ich látkou alebo molitanom. Valčeky následne umiestnite okolo okien a uvidíte, že prievan bude oveľa menej nepríjemný.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Lomax

V neposlednom rade tiež skontrolujte kúrenie. Ak si nie ste istí, ako to urobiť, nebojte sa osloviť odborníka. Vždy je to lepšia varianta než byť v zime niekoľko dní bez tepla. Zavzdušnené radiátory, deravý kotol alebo nevyčistený komín vás uprostred zimy môžu pekne potrápiť.

Exteriér v znamení zakrývania

Menej či viac skúsený záhradník vie, že mnohé rastliny potrebujú na zimu zakryť čečinou. Či už sú to ruže alebo na zimu náchylné kríky, nezabudnite na ne, inak vám ich mráz spáli a v lete nebudete mať čo dať do vázy. A ak bývate na miestach, kde je zima naozaj krutá, môžete omotať aj kmene mladých stromčekov. Nielen, že ich tým ochránite pred zverou, ale strom dokáže lepšie odolávať nárazom vetra a mrazivým teplotám.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Lomax

Nezabudnite tiež skontrolovať, ako je na tom vaša garáž. Garážovými bránami uniká veľké množstvo tepla a zároveň dovnútra prúdi nežiadúci studený vzduch. V tomto prípade ale nebude stačiť žiadne provizórne tesnenie, ako v prípade okien. Zvážte prípadne výmenu alebo aspoň renováciu.

autor:  PR článok
3.12. 2019 0:05
Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.

44