17.9. 2020 6:00

Staviate rodinný dom? Myslite aj na studňu a naozaj ušetríte

17.9. 2020 6:00

Staviate rodinný dom? Myslite aj na studňu a naozaj ušetríte

Foto: pinterest/imgfave.com

Poznáte tú reklamu, v ktorej upachtený muž v cukrárni položí nelogickú otázku: „Skruže máte?“ Veríme, že vy ste svoje behanie po úradoch úspešne absolvovali a máte všetky povolenia – aj to na výstavbu studne. A dokonca i skruže už máte… Studňa je totiž nesmierne praktická vec.

Pitná alebo úžitková

Voda zo studne vám môže slúžiť na rôzne účely, o tom rozhodne jej rozbor. Sklamaní však nemusíte byť, keď zistíte, že nie je vhodná na pitie. Okolo domu je veľmi veľa činností, na ktoré ju môžete využiť či už v interiéri alebo v exteriéri. Vodou zo studne sa môžete sprchovať, splachovať toaletu aj prať. A vonku ju využijete na milión spôsobov - umývanie auta, zavlažovanie trávnika a záhrady alebo ňou napustíte bazén. Takže poriadne ušetríte na nákladoch.

Miesto na pozemku

Nestačí sa len poobzerať po pozemku, kde by to vašej studni pristalo. Musíte vedieť, kde sa voda nachádza a kadiaľ vedú inžinierske siete, aby ste pri hĺbení studne nepoškodili potrubia alebo káble. Informácie o podzemnom zdroji vody získate od hydrogeológa, využiť môžete i služby prútikára. Dôležité je určiť, v akej hĺbke sa nachádzajú zdroje úžitkovej a v akej zdroje pitnej vody. Firmy, ktoré studne vŕtajú, zabezpečia aj chemický rozbor vody a odhalia prípadné škodlivé látky.

autor:  Radomir
17.9. 2020 6:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy