12.3. 2020 6:00

Staviate dom a v obci nie je kanalizácia? Riešením je septik alebo žumpa

12.3. 2020 6:00

Staviate dom a v obci nie je kanalizácia? Riešením je septik alebo žumpa

Foto: pinterest/houzz.com

Máte projekt svojho vysnívaného domu a skvelý pozemok. Má len jedinú chybu – v lokalite, kde sa nachádza, nie je vybudovaná kanalizácia. Čo s tým? Máte niekoľko možností a my vám poradíme...

Keď chýba kanalizácia...

Kanalizácia nie je v mnohých regiónoch na Slovensku dobudovaná. Príčiny sú rôzne, no najčastejšie ide o nedostatok financií obcí a miest a náročný terén. Nevzdávajte sa svojho sna o živote v rodinnom dome, existuje riešenie s názvom septik alebo žumpa. Ak ste si doteraz mysleli, že ide o synonymum toho istého, nie je to pravda. Medzi týmito zariadeniami je veľký rozdiel.

Splňte si svoj sen o bývaní v rodinnom dome...
Splňte si svoj sen o bývaní v rodinnom dome...
Zdroj: Shutterstock

Septik

Septik je zariadenie, ktoré slúži na zachytávanie splaškovej vody z domácnosti. Po jej prečistení následne dochádza k vypusteniu do povrchovej alebo podzemnej vody. Väčšinou má podobu plastovej alebo sklolaminátovej nádrže, ktorá je zakopaná v zemi. Obsahuje niekoľko komôr, v ktorých dochádza k zhromažďovaniu hrubých nečistôt, ich filtrovaniu, usadzovaniu kalu, čisteniu vody a jej následnému vypusteniu. Účinnosť septika zvyšuje použitie rôznych filtrov. Súčasťou zariadenia je odvetrávacie potrubie umožňujúce odchod plynov, ktoré vznikajú pri zahnívaní kalu.

Čistenie

O zaplnení septika vás informuje merač hladiny tekutiny. Vtedy je potrebné odstrániť usadený kal, čo je väčšinou raz ročne. Okrem toho musíte dvakrát ročne zabezpečiť rozbor vzorky vody, ktorú vypúšťate. Septik je vodné dielo a na jeho umiestnenie potrebujete okrem stavebného povolenia aj povolenie na nakladanie s vodami, ktoré vám vydá odbor životného prostredia. Platnosť vydaného povolenia môže byť až 10 rokov.

Pokračovanie článku na ďalšej strane

autor:  Radomír
12.3. 2020 6:00
Diskusia ()
Zdieľať článok