22.9. 2020 15:00

Stavba domu: Váhate, či postaviť pivnicu alebo nie? Poradíme...

22.9. 15:00

Stavba domu: Váhate, či postaviť pivnicu alebo nie? Poradíme...

Foto: MaxPixel's contributors

Oplatí sa postaviť rodinný dom s pivnicou? Dnes majú mnohí záujem o stavbu prízemných bungalovov, kde stačí vybetónovať základovú dosku a dom je hotový raz-dva. Pivnica ako súčasť domu má svojich priaznivcov aj odporcov. Pomôžeme vám rozhodnúť sa.

Odporcovia pivnice

Výstavba podpivničného domu má svoje úskalia. Potrebné sú rozsiahle výkopové práce, čo stojí čas aj peniaze. Problémy môže spôsobiť spodná voda, preto je dôležitá kvalitná hydroizolácia. Treba vyriešiť vstup do týchto priestorov. Dnes už nie je zvykom dopestovať si vlastnú úrodu vo veľkých množstvách, a preto odpadá nevyhnutnosť jej skladovania. Na zásoby postačí aj chladnička, mraznička alebo špajza. Technická miestnosť na kotol môže byť pokojne súčasťou domu. Keďže väčšina ľudí používa na vykurovanie plyn, prípadne elektrinu odpadá potreba uskladniť palivo. Pivnicu odmietajú aj preto, aby z nej nevznikol zbytočný sklad nepotrebných harabúrd.

Aspoň na polovicu

Neviete sa celkom rozhodnúť a chcete to vyriešiť šalamúnsky? Môžete skúsiť čiastočné podpivničenie domu, ktoré niektorí stavební odborníci veľmi neodporúčajú. Argumentom je, že pri tomto type stavby by každá časť domu mala iný podklad, čo by mohlo spôsobiť nerovnomerné sadanie, praskanie a statické poruchy domu. Dôležitá je preto kvalitná realizácia, výber vhodných materiálov a precízna práca.  

Domáci kutil si v pivnici rád zriadi dielňu.
Domáci kutil si v pivnici rád zriadi dielňu.
Zdroj: MaxPixel's contributors

Jednoznačne áno

Pivnica prispieva k lepšej izolácii prízemia domu. Predstavuje izolačnú vrstvu medzi zemou a podlahou. Vďaka jej vybudovaniu získate skladovací priestor navyše, ktorý sa vám určite zíde. V každej domácnosti je totiž množstvo vecí, ktoré je potrebné niekde uložiť a často sa to deje na úkor obytnej plochy. Sezónne oblečenie, športové potreby, kufre… to všetko môžete skladovať v pivnici. V priestoroch si môžete zriadiť dielňu, samostatnú práčovňu, zábavnú či wellness miestnosť. Vo vykurovaných priestoroch môžete mať napríklad biliardový alebo pingpongový stôl, umiestniť saunu, bazén...

autor:  Radomir
22.9. 2020 15:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44