11.11. 2013 9:00

Staromestská metamorfóza: Štýlový byt so svojskou príchuťou

11.11. 2013 9:00

Staromestská metamorfóza: Štýlový byt so svojskou príchuťou

Foto: Laura WITTEK

Stále existuje mnoho interiérov , dokonca aj novo zrekonštruovaných, s vodovou príchuťou. Nezanechajú vo vás žiadnu emóciu. Určite to však neplatí o tomto štýlovom byte so svojskou príchuťou.

Staré mesto má úžasné čaro. Historické štvor-, päťposchodové bytové domy porozkladané v rôznych uličkách sa delia o spoločný dvor. Zvyčajne pekne udržiavaný.

Veková rôznorodosť majiteľov už dávno pochopila, že zelená uprostred hlavného mesta im vie vniesť do duše harmóniu a pokoj. No väčšine majiteľov už nestačí iba upokojujúci výhľad z okna, túto harmonickú symfóniu s vlastnou svojbytnosťou sa snažia pretransformovať aj za prah svojich domácností. Ak má takýto interiér šťastie na majiteľov s umeleckým cítením, výsledok s pečiatkou originality má úspech takmer istý.

Stále v centre

Mladý pár, očakávajúci druhý prírastok, objavil tento byt takmer v pôvodnom stave pred necelými štyrmi rokmi. Obaja sú umelci, ktorí milujú atmosféru centra. Podkrovný byt bez výťahu, ktorý obývali dovtedy, by už nedokázal splniť nároky rozrastajúcej sa rodiny. Preto sa začali pozerať po niečom vyhovujúcejšom.

Staromestská metamorfóza: Štýlový byt so svojskou príchuťou

Foto: Laura Wittek/Plus JEDEN DEŇ

Takmer stovka štvorcových metrov s vysokými stropmi, s pôvodnými dverami, parketami a štýlovými oknami, no hlavne genius loci tohto bytu ich presvedčili, prečo ísť do tejto investície. Najskôr mali v pláne iba vymaľovať a nasťahovať sa. No napokon to vypálilo inak. A vôbec nie zle.

Mimo plánu

Pôvodná dispozícia im viac-menej vyhovovala, chceli iba trochu viac otvoriť priestor kuchyne. Pri búracích prácach sa nedopatrením zrútila stena medzi kúpeľňou a kuchyňou, čo odštartovalo väčšiu dispozičnú rošádu. Hygienické priestory sa presťahovali do slúžkovskej izby a kuchyňa sa otvorila úplne.

Z tohto riešenia dnes profituje najmä vstupná hala, ktorej sa tak dostáva väčšia dávka prirodzeného svetla. Druhý väčší zásah, ktorý nebol v pláne, majú vlastne na svedomí, aj keď nechtiac, susedia. V tom istom čase robili aj oni rekonštrukciu, izolovali podlahu.

Keďže vlastnia identický byt nad nimi, chceli vidieť, ako interiér vyzerá po vybúraní priečky. Pri návšteve sa zmienili aj o rekonštrukcii podlahy, čím primäli k rovnakému kroku aj nových susedov. A keď už ísť do takejto renovácie, bola by škoda nedať pod dlažbu aj podlahové kúrenie.

Nič na mieru

Umeleckým dušiam nedalo, aby nevyužili potenciál funkčných starých prvkov. Dubové parkety, historizujúce okná, dvere so zárubňami či liatinové radiátory, to všetko prešlo repasáciou. Asi mnohých bude zaujímať zariaďovací kľúč tohto interiéru: Hoci by sa to na prvý pohľad mohlo zdať, ani jeden kúsok v byte nie je vyrobený na mieru.

Drvivá väčšina pochádza z nábytkového reťazca. K tomu dokúpili zopár avantgardnejších kúskov, ktoré v miestnosti narobili trocha výraznejšie haló. Tento byt mal šťastie na majiteľov. Lebo presne vedeli, ako citlivo rozvinúť danosti priestoru, a pritom zachovať jeho pôvodný charakter. Asi tak akosi sa robí bývanie s vlastným puncom.

Mgr. art. Katarína Galović Gáspár ArtD. autorka interiéru [email protected]

Rady majiteľky

Nešetrite na doplnkovom svetle. To dokáže spraviť v každom interiéri, a zvlášť v tom s vysokými stropmi, správnu atmosféru. Farebnú jednoduchosť nábytku môže kompenzovať jeho zdobnosť. No netreba sa báť ani štýlovo čistých, moderných prvkov. Starý priestor vyzdvihne ich eleganciu. Dobovo štýlový interiér si zaslúži doplnky rovnakého razenia. Či už sú to stropné svietidlá, veľké zrkadlá v patinovaných rámoch, alebo autentické kazetové dvere so zárubňami.

11.11. 2013 9:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44