11.5. 2011 7:00

Sprchové zásteny tisícich tvárí

11.5. 2011 7:00

Sprchové zásteny tisícich tvárí

Neviete sa rozhodnúť medzi vaňou a sprchou? So zástenou môžete mať oboje. Deliace steny alebo zásteny nenásilne oddelia priestor hygieny od ostatnej časti kúpeľne, čím ju ochránia pred striekajúcou vodou. Podľa účelu a výšky ich delíme na vaňové a sprchové.

Sprchové zásteny tisícich tvárí

Vaňová zástena
S pomocou vaňovej zásteny si ľahko vytvoríte sprchovací kút. Ponuka je pestrá, vyberať si môžete z rôznych tvarov podľa druhu vane, dizajnu kúpeľne, finančných možností aj nárokov na údržbu. Zásteny môžu byť otvorené alebo vaňu uzatvárať, skladacie aj pevné, prípadne čiastočne pevné s otváracími dverami, rámové aj bezrámové.

Jednodielna zástena sa upevňuje k stene, spodný rám leží na vani alebo výmurovke, dvojdielna umožní vytvoriť sprchovací kút a lepšie chráni okolitý priestor. Po osprchovaní ju jednoducho preklopíte k stene, aby nezavadzala miesto. Z hľadiska miesta sú najúspornejšie tzv. harmonikové zásteny.

Sprchová zástena
Sprchové zásteny umožňujú vytvorenie sprchovacieho kúta podľa vlastných predstáv. Napríklad môžete spojiť pevnú deliacu stenu a sprchové dvere, inštalovať zástenu do podlahy alebo okolo sprchovacej vaničky rôzneho tvaru. Sprchovací kút s odtokovým kanálom dovoľuje neobmedzenú variabilitu veľkostí v porovnaní s unifikovanými rozmermi vaničiek a navyše je bezbariérový.

Tvar a veľkosť sprchovacieho kúta záleží na vašej predstave a priestorových možnostiach kúpeľne. Vyberať si môžete z rôznych tvarov a rozmerov, dokonca aj atypických. Štandardom sú dvere s jednokrídlovým otváraním, ktoré sa dajú rozšíriť s pomocou bočných zásten do tvaru L, U a je možné ich použiť aj nad vaňu.

Sklo verzus plast
Ako výplň vaňových a sprchových zásten sa najčastejšie používa sklo a plast, prípadne rôzne druhy akrylátových materiálov. Bezpečnostné kalené sklo má hrúbku 6 – 10 mm (pevné časti majú 8 – 10 mm, dvere 6 mm) a je odolné voči nárazom. V prípade poškodenia sa rozbije na malé kúsky bez ostrých hrán, čo minimalizuje riziko poranenia.

Vybrať si môžete zástenu s výplňou z číreho alebo dymového skla, s dekoratívnym vzorom (kvety, kruhy, kvapky vody, pruhy) či so sieťotlačou, ktoré skrášľujú interiér kúpeľne. Veľmi žiadaná je špeciálna povrchová úprava skla, ktorá zabraňuje vytváraniu vodného kameňa a zjednodušuje údržbu.

Rôzni výrobcovia ju označujú inak, stretnúť sa môžete s názvami anticalc, antiplaque, antidrop, cleartec, water off... Na čistenie takto upravených skiel je potrebné používať čistiace prostriedky odporúčané výrobcom.

Plastová výplň patrí do kategórie lacnejších. Rovnako ako sklo má rôznu dekoratívnu úpravu, čím sa dosiahne jeho atraktívnejší vzhľad. Pri čistení však nesmiete používať žiadne abrazívne prostriedky, aby ste plast nepoškriabali.

Ak nemáte financie na drahé bezpečnostné sklo, ponúkame vám zaujímavé riešenie. Pomocou bezpečnostnej fólie zlepte spolu niekoľko vrstiev obyčajného skla...

S rámom alebo bez?
Rámové systémy sú lacnejšie, ich nevýhodou je, že vo vodiacich lištách sa usadzujú nečistoty, vodný kameň a pleseň a ťažko sa čistia. Rámy môžu byť z ľahkého plastu, hliníka alebo antikora. V súčasnosti prevláda bezrámový trend, ktorý navodzuje pocit veľkého vzdušného priestoru. Zástena sa k stene upevní pomocou chrómových pántov alebo šrúb, ktoré prekrýva hliníkový kryt.

Ďalším konštrukčným riešením sú zásteny, ktoré visia na vodorovných profiloch. Spojovací materiál musí byť z odolného materiálu, napríklad z nerezovej ocele, ktorá vynikajúco odoláva vode, tepelným a mechanickým vplyvom.

Pevné, klasické aj pneumatické
Sprchové a vaňové zásteny sa vyrábajú v rôznych prevedeniach. Pevné vaňové a sprchové zásteny sú upevnené k stene, stropu alebo zemi a nedá sa s nimi manipulovať, klasické vaňové zásteny sa dajú v prípade potreby sklopiť k stene. Najväčšou prednosťou pneumatických vaňových zásten je možnosť ich zdvihnutia o zhruba 30 cm a sklopenia k stene nad nástennú batériu.

Zdroj: radomír
11.5. 2011 7:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44