22.12. 2015 1:00

V spojení s prírodou: V rodinnom dome je príjemne v zime aj v lete

22.12. 2015 1:00

V spojení s prírodou: V rodinnom dome je príjemne v zime aj v lete

Foto: Robo Hubač

Výhľad na mesto cez okná bytu vymenila štvorčlenná rodina za pohľad do prírody. Nový dom im ho otvára hneď z troch strán.

Veľkými presklenými plochami s priznanou masívnou drevenou konštrukciou a modernou architektúrou sa drevostavba na okraji hlavného mesta vymyká zo svojho okolia. Jej majiteľ sa s touto originálnou stavebnou technológiou stretol pred pár rokmi. Zaujala ho natoľko, že spolu s rodinou začali uvažovať o takomto dome. Prispel k tomu aj fakt, že mali už dosť bývania v centre mesta a túžili po tichom prírodnom prostredí.

„Oslovila nás architektúra, obrovské presklenia v kombinácii s drevom, aj to, že drevostavba nevyzerá ako drevenica, ale moderná mestská vila, a je energeticky úsporná,“ hovorí o rozhodnutí domáci pán. Obrátili sa na nemeckú stavebnú firmu, že by mali záujem o stavbu domu, ale tá stavby na Slovensku neplánovala. Rodina sa však svojej vízie nevzdala a po čase zistila, že v susednom Česku je spoločnosť, ktorá stavia rovnakou technológiou. „Firma podľa našich podkladov a našej štúdie spracovala projekt. Sedemárový pozemok nám dovoľoval zastavať maximálne 150 štvorcových metrov, z toho nám vyšiel pôdorys domu s terasou, ale bez garáže,“ spomínal na začiatky majiteľ.

Príjemne v zime i v lete

Hrubá stavba domu trvala tri mesiace. Vzhľadom na logistické náklady firma nedotiahla stavbu na kľúč, dokončovali si ju postupne majitelia. Zdrojom tepla je plynový kotol a podlahové kúrenie, v spoločenskej časti je obojstranný kozub. Z obývačky je komínové teleso obložené kameňom, na druhej strane, v spálni, splýva so stenou a vyznieva len kozubová vložka. K tepelnej bilancii prispievajú v zime i presklené plochy orientované na juh.

V lete, keď je slnko vysoko, nadmernému prehrievaniu interiéru bránia presahy strechy. O tom, že majitelia nemusia mať stres z vysokých účtov za energie, sa presvedčili už prvý rok, mesačne ich vyjdú na 47 eur. Presklenie zároveň opticky prepája exteriér s interiérom. Vďaka tomu je zaliaty svetlom a slnkom, čo sa odráža na pohodovej vnútornej atmosfére.

Život rodiny sa najmä v letných mesiacoch presúva na zastrešenú terasu, ktorá je s obývačkou prepojená posuvnými dverami a bezprostredne prechádza do záhrady.
Život rodiny sa najmä v letných mesiacoch presúva na zastrešenú terasu, ktorá je s obývačkou prepojená posuvnými dverami a bezprostredne prechádza do záhrady.
Zdroj: Robo Hubač

Inteligentné vetranie

Ruku k dielu pridala aj riadená výmena vzduchu. Spočíva v tom, že do domu sa cez špeciálne klapky privádza čerstvý a chladný vzduch podľa potreby a odťahovými miestami odsáva vydýchaný teplý vzduch von. Klapky sú ovládané špeciálnymi senzormi, ktoré reagujú na vlhký vzduch. Ak je v dome malá vlhkosť, čiže menej ľudí, klapky sa privrú. Keď sa napríklad počas návštevy zvýši počet ľudí v dome, klapky pustia dnu viac vzduchu. „Nešli sme do tepelného čerpadla ani rekuperácie, zistili sme, že by sa nám to nikdy nevrátilo, návratnosť investície je takmer storočná,“ vysvetľuje domáci pán a dodáva: „Dom nie je problém vykúriť, skôr vychladiť.“

Nadvláda dreva

Aj keď dom nevyzerá veľký, poskytuje rodine komfortné bývanie. Väčšinu plochy prízemia zaberá obývačka, na ňu nadväzuje ostrovčeková kuchyňa a jedáleň. Keďže manželia si chodenia po schodoch užili už dosť, v novom dome situovali na prízemí aj svoju spálňu s kúpeľňou. Podkrovné priestory obývajú ich dve dcérky. Majú tam svoju kúpeľňu, šatník a každá priestrannú izbu. Zariadenie domu prispôsobili výraznému preskleniu obvodových stien a jednoduchému vzdušnému priestoru.

Je prevažne z dreva. Sú z neho všetky podlahy, okrem kúpeľní, väčšina nábytku, konštrukcia schodiska aj rozsiahle police na knihy, ktoré sú integrované do hrazdenej drevenej konštrukcie domu. „Druhýkrát by som spravil schodisko z antikora, z dreva by stačili len nášľapné plochy schodov. Opticky mi neladí viac druhov dreva v jednom priestore,“ zamýšľa sa majiteľ. Teplé drevo však vyvažujú biele plochy priečok, kuchynskej linky a posuvných dverí z pieskovaného skla, oddeľujúce vstupný priestor od spoločenského.

Teplé drevo vyvažuje veľká sedačka v chladnej modrej a biele plochy v pozadí.
Teplé drevo vyvažuje veľká sedačka v chladnej modrej a biele plochy v pozadí.
Zdroj: Robo Hubač

Záhrada pre radosť

Návrh a výstavbu záhrady prenechali majitelia na odborníkov. Je navrhnutá tak, aby jej hlavná plocha nadväzovala na interiér a zároveň bola medzičlánkom medzi domom a okolitou krajinou. Kry, stromy a trávy obklopujú trávnatú plochu a na hranici pozemku vytvárajú prirodzenú bariéru. Záhrada nevyžaduje každodennú prácu, má automatickú závlahu. No domáca pani má aj tak potrebu ráno do nej vybehnúť a niečo popolievať. Je to však skôr relax ako povinnosť.

Informácie o stavbe

Založenie: betónová základová doska
Nosná konštrukcia: skeletová z lepených smrekových trámov, Gradient
Fasáda: veľkoplošné izolačné trojsklo a sendvičové obvodové steny s omietkou
Priečky: sadrokartónové Strecha: pultová, zakrytá betónovou škridlou
Podlahy: drevené a keramické
Technické inštalácie: vykurovanie podlahové teplovodné s plynovým kotlom, riadené vetranie

Viac foto si pozrite v galérii

22.12. 2015 1:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44