10.4. 2019 22:30

Spojená kuchyňa s obývačkou - áno alebo nie?!

10.4. 22:30

Spojená kuchyňa s obývačkou - áno alebo nie?!

Aké funkcie v sebe spája obývačka? Premýšľali ste niekedy nad tým, na koľko rôznych činností slúži?

Spojená kuchyňa s obývačkou - áno alebo nie?!

V mnohých domácnostiach je totiž takmer univerzálnou miestnosťou na väčšinu činností, ktoré doma robíme. Áno, a napriek tomu ešte stále slúži aj ako hlavná prijímacia miestnosť pre návštevy, preto sa snažíme, aby vyzerala čo najreprezentatívnejšie. Ako však správne skĺbiť všetky jej funkcie?

Pozrite si aj: Krb v panelákovej obývačke znie ako sen: Ukážeme vám, že sa to dá!

V minulosti bola obývačka výstavnou skriňou domácnosti. Od pani domácej sa očakávalo, že bude mať obývačku vždy v nablýskanom stave, aby v nej mohla kedykoľvek privítať návštevu, ideálne aj s vhodným pohostením ku káve.

Spojená kuchyňa s obývačkou - áno alebo nie?!
Zdroj: DOMINIKA ROZYCKA-GLINSKA

 

Mnohé obývačky preto vyzerali pomerne stroho až sterilne a život celej domácnosti sa odohrával skôr v kuchyni či v ostatných miestnostiach. Dnes je to však rozhodne iné.

Pozrite si aj: Na tohto kuchynského pomocníka nedali naše babky dopustiť: Vedeli prečo!

Ako srdce

Obývačka do značnej miery zmenila svoju funkciu. Áno, stále je miestom, kde vítame návštevy či hostíme gratulantov na rodinnej oslave, po väčšinu času však slúži len členom domácnosti, a to od relaxu pri pozeraní televízie až po domáce cvičenie, neraz opäť pred zapnutou obrazovkou.

Pozrite si aj: Zabudnite na porcelán: Voľte domov drevený riad, primieša sa vám do jedla kopec pozitívnej energie

Súčasný trend, pri ktorom sa spájajú obývačka s kuchyňou do jednej ústrednej miestnosti, pričom ostatné miestnosti v byte sú rozmerovo menšie a prísne funkčné - napríklad väčšina spální svojimi rozmermi skutočne umožňuje len umiestnenie postele a šatníka - obyvateľov bytu doslova núti, aby väčšinu činností realizovali práve v obývačke.

Spojená kuchyňa s obývačkou - áno alebo nie?!

 

Pozitíva spojenej obývačky s kuchyňou

Najväčším pozitívom je hlavne otvorenie priestoru. Získate tak vzdušnosť, ktorá bytom chýba. Mnohí ocenia aj to, že je rodina pokope a trávi tak spoločne viac času. Pri malých bytoch získate tiež opticky viac priestoru.

Pozrite si aj: Odborníci na kávu radia: Ak túžite po chutnej káve, kúpte si domov TÚTO drobnosť

Negatíva spojenej obývačky s kuchyňou

Argument odporcov tohto riešenia sú najmä pachy z kuchyne, ktoré sa prenášajú do celého bytu. Mnohým ľuďom prekážajú tiež ruchy spotrebičov a digestora pri sledovaní TV.

Pozrite si aj: Vyhoďte všetky kuchynské náradia: Potrebujete len tento jeden kus!

Ktoré funkcie potrebujete?

O pohodu a správny relax by sa mala postarať pohodlná pohovka či kreslá. Odpočinok je rozhodne dôležitý a pohodlie chcete dopriať aj svojim návštevám. Práve preto, že v obývačke mnohé rodiny aj jedávajú, a nie vždy výhradne pri jedálenskom stole, je potrebné doplniť sedenie o konferenčný stolík alebo bočné odkladacie plochy pri pohovke. Ideálne aj na nápoje či pochutiny.

Spojená kuchyňa s obývačkou - áno alebo nie?!
Zdroj: unsplash.com

 

Pri šikovnom konferenčnom stolíku si môžu vaše deti kresliť alebo si spoločne zahráte spoločenskú hru, zároveň poslúži aj ako odkladací priestor pre ovládače od elektroniky, úložisko časopisov a iných predmetov, po ktorých často siahate.

Pozrite si aj: Ak chcete, aby vaša kuchyňa vyzerala ako nová, zmeňte v nej túto vec!

Obývačka je však často aj herným centrom domácnosti a teraz nemyslíme na Človeče, nehnevaj sa, ale rôzne hry hrané na herných konzolách. Tie kinetické si od vás budú vyžadovať aj aktívne pohyby, a teda vhodne vyčlenený alebo upravený priestor na aktivity.

Pozrite si aj: TAKTO zvládnete renováciu kuchyne za jeden jediný víkend, wau

Ak ste milovníkmi týchto hier, odporúčame zariadenie jednoduchým nábytkom, ktorý budete vedieť v miestnosti presunúť.

Spojená kuchyňa s obývačkou - áno alebo nie?!
Zdroj: unsplash.com

 

A čo zdravie?

Áno, neraz je obývačka práve tým priestorom, kde cvičíme alebo relaxujeme, napríklad pri jóge. Opäť platí, že by sme si mali vyhradiť dostatok priestoru a pri cvičení aj prísun čerstvého vzduchu.

Pozrite si aj: Chcete mať záhradu s trávnikom ako zo žurnálu?

Ktoré funkcie ešte plní obývacia izba?

Samozrejme, záleží od konkrétnej domácnosti - aj keď už nie každý dnes žehlí, tradičné víkendové žehlenie bielizne pri večernom filme nevymrelo, neraz je obývačka aj miestom pre sušiak bielizne či domáceho miláčika. A na čo všetko slúži táto miestnosť vám?

Inšpirujte sa štýlovými obývačkami v našej GALÉRII. 

Zdroj: agáta
10.4. 2019 22:30
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44