20.5. 2020 0:01

Slnečné lúče v hlavnej úlohe: Toto sú obľúbené solárne riešenia

20.5. 0:01

Slnečné lúče v hlavnej úlohe: Toto sú obľúbené solárne riešenia

Foto: Vaillant

Energia zo slnka je zadarmo. A vďaka solárnym systémom so solárnymi kolektormi ju aj vy môžete využívať jednoducho a efektívne. Pozrite si niekoľko praktických riešení pre bytové, rodinné či energeticky pasívne domy:

1. Najjednoduchšie riešenie
Najjednoduchšou možnosťou je pripojiť solárny systém do už existujúcej vykurovacej sústavy. Musíte sa však poradiť s odborníkom, či to bude možné aj vo vašom prípade. Nie všetci výrobcovia vykurovacích zariadení totiž u svojich produktov rátali s týmito možnosťami. Dobrou správou je, že napríklad všetky kondenzačné kotly značky Vaillant môžete dodatočne skombinovať s tlakovými i beztlakovými solárnymi kolektormi, s viacerými typmi solárnych modulov i zásobníkmi teplej vody.

2. Špeciálny kotol
Ďalšou z možností je kondenzačný kotol so zabudovaným solárnym zásobníkom a plochými solárnymi panelmi. Jednou z najúčinnejších je kombinácia stacionárneho kotla Vaillant auroCOMPACT s vrstveným ukladaním teplej vody a solárneho beztlakového (drain-back) systému. Zariadenie zaberie minimálny priestor a jeho inštalácia je rýchla. Ak chcete so solárnymi kolektormi ešte chvíľu počkať, môžete auroCOMPACT prevádzkovať najprv iba ako kondenzačný kotol. Neskôr je možné pripojiť solárne kolektory a tým ho začať využívať so všetkými jeho funkciami.

Kotol Vaillant auroCOMPACT
Kotol Vaillant auroCOMPACT
Zdroj: Vaillant

3. Až 70 % teplej vody
Jedným z najobľúbenejších solárnych systémov na trhu je solárna zostava Vaillant auroSTEP plus (s energetickou triedou B). Pre domácnosť dokáže počas roka zabezpečiť až 70 % teplej vody. Je spoľahlivá, umožňuje jednoduchú, rýchlu montáž a má minimálne nároky na údržbu i servis. Je ideálnym doplnkovým zdrojom energie k plynovému i elektrickému kotlu, pričom predlžuje životnosť kotla viac než dvojnásobne. Inštaluje sa jednoducho a je vhodná pre jedno i viacgeneračné rodinné domy. Skladá sa z 250 l alebo 350 l bivalentného zásobníka, solárneho modulu a dvoch alebo troch plochých solárnych kolektorov typu drain-back. Ako voliteľné príslušenstvo k solárnym modulom je v ponuke aj doplnkový elektrický ohrev. Inovovaná konštrukcia solárneho zásobníka umožňuje použitie nielen beztlakovej technológie, ale aj klasického tlakového systému.

Solárna zostava auroSTEP plus
Solárna zostava auroSTEP plus
Zdroj: Vaillant

4. Solárne kolektory
Obľúbeným riešením sú solárne kolektory typu drain-back. Pracujú na beztlakovom princípe, umožňujú voľné stečenie solárnej kvapaliny naspäť do solárneho výmenníka (zásobníka). Oproti konkurencii tak technológia drain-back prináša viaceré výhody. Zvyšuje životnosť kolektorov a v domácnosti sa vyhnete problémom s prehrievaním kolektorov, ako aj s ich protimrazovou ochranou. V porovnaní s klasickým tlakovým systémom, je inštalácia týchto solárnych kolektorov jednoduchšia. Nie je totiž potrebná expanzná nádoba ani odvzdušňovanie solárneho systému. Aj tieto solárne kolektory sa zvyknú umiestniť v smere najväčšieho slnečného žiarenia (ideálne na juh), na fasádu, na plochú či šikmú strechu rodinného domu či inej budovy.
www.vaillant.sk

Solárne kolektory typu drain-back
Solárne kolektory typu drain-back
Zdroj: Vaillant
autor:  PR článok
20.5. 2020 0:01
Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.

Sledujte nás na instagrame

44