1.8. 2018 10:00

Slamený dom: Netradičná voľba, no zato zdravé, nadčasové riešenie a ekologické bývanie

1.8. 2018 10:00

Slamený dom: Netradičná voľba, no zato zdravé, nadčasové riešenie a ekologické bývanie

Foto: Ardexpert.ru

Kedysi sa domy zo slamy stavali bežne, neskôr sme od toho upustili a teraz sa k tomuto druhu stavieb vraciame opäť. A dobre robíme!

Domy postavené zo slamy sú ideálnou cestou, ako si postaviť bývanie, ktoré bude v súlade s prírodou, navyše, hlodavce vám do neho nepolezú, jeho životnosť vás vysoko prekoná a ľahkosť jeho zbĺknutia je len mýtus.

Takto prebieha stavba slameného domu
Takto prebieha stavba slameného domu
Zdroj: Badische-zeitung.de

Minimalistický dizajn a harmónia sa v tomto dome stretli v úžasnej rovnováhe

Domy postavené z drevených skeletov vyplnených slamou sú v našich zemepisných šírkach stále do istej miery raritou. Veľkosťou, proporciami a architektúrou je slamený dom síce veľmi podobný tým klasickým, napriek tomu ho už na prvý pohľad z diaľky od ostatných rozoznáte. Zásluhu na tom majú oblejšie hrany a prírodný vzhľad hlinenej omietky.

Jediný konštrukčný a technický rozdiel medzi domom z klasických stavebných materiálov a slameným domom je, že steny nie sú vyplnené sklenou vatou, ale balíkmi slamy, vrátane podkrovia. Tá, pochopiteľne, slúži ako izolácia. Čo sa slamených stavieb týka, z vonkajšej aj z vnútornej strany sú steny pokryté omietkou z hliny.

Príjemný interiér slameného domu.
Príjemný interiér slameného domu.
Zdroj: Westeradvocate.com

Moderná rezidencia so zaujímavými oblinami aj hranatými tvarmi

Pri úžitkovej ploche domu asi 100 m2 treba počíta s hrúbkou obvodových stien asi 50 cm. Keby mal takýto slamený dom inštalovaný systém riadeného vetrania s rekuperáciou tepla, hovorili by sme o ňom ako o pasívnom dome, takto ho možno označiť „iba“ za nízkoenergetický.

Nespornou výhodou slameného domu je zdravé bývanie, teda skutočnosť, že ste obklopení čisto prírodnými recyklovateľnými materiálmi, navyše omietnutý múr vraj vôbec neláka myši ani hlodavce. Priaznivá cena je už len čerešničkou na torte.  

autor:  Kristína Falťanová
1.8. 2018 10:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44