1.12. 2019 12:00

Škrabance a diery v podlahe: S týmito trikmi ich šikovne opravíte

1.12. 12:00

Škrabance a diery v podlahe: S týmito trikmi ich šikovne opravíte

Foto: profimedia.sk

Je jedno, či si dávate pozor, časom sa na každej podlahe i nábytku objavia neželané škrabance či diery. Viete, ako si s nimi poradiť? Dá sa to zvládnuť aj vo vlastnej réžii. Skúsite to?

Pozná to úplne každý. Aj keď si dávate veľký pozor, stačí jedna chvíľa neopatrnosti a prasklina, diera či škrabanec na vašej podlahe je tu. Rovnako sa časom objavia nepríjemné stopy na nohách či rohoch nábytku. Niektoré miesta môžete šikovne zamaskovať, iné sú však na miestach, ktoré sú každému na očiach. Viete, čo by ste mali pri takýchto nehodách urobiť?

Nepodceňujte opravy na všetkých typoch dlažby.
Nepodceňujte opravy na všetkých typoch dlažby.
Zdroj: archív

Riešenie sa nájde

V domácnosti máme zvyčajne rôzne typy povrchov. Žiaľ, aj tie najodolnejšie môžu po rokoch podľahnúť nehodám či našej činnosti. Škaredé škrabance i diery však možno opraviť, a to dokonca aj svojpomocne, stačí mať po ruke správnu sadu pomôcok a materiálov. Nebojte sa, nebude to až také zložité.

 

Bez ohľadu na materiál, ktorý potrebujete opraviť či zaceliť, budú niektoré kroky spoločné. Povrch, teda opravované miesto očistíme a odmastíme. Nasledovať bude vyplnenie prípadných otvorov či škár špeciálnym tmelom či inou vhodnou zmesou, ktorú bude potrebné zahriať. Túto si z viacerých farieb namiešate presne podľa potreby. Po zatvrdnutí povrch upravíte, prebrúsite či inak – podľa návodu ošetríte a následne prelakujete, navoskujete alebo naolejujete. Znie to jednoducho, však?

Aj diery v nábytku je potrebné opraviť.
Aj diery v nábytku je potrebné opraviť.
Zdroj: Miro Miklas

Vyberte si vhodný set

Ak ste našli na podlahe, či nábytku škrabance, diery či iné poškodenia, ktoré kvôli riziku ďalšieho poškodenia alebo aj čisto z estetického hľadiska potrebujete opraviť, vyberte sa do špecializovaného obchodu po set na opravu. Tieto sety je možné objednať aj cez eshopy, ak sa však chcete poradiť, je vhodnejšie zájsť do predajne osobne.

V prvom kroku musíte vedieť, aký typ materiálu budete opravovať. Ide o lakovanú drevenú alebo umelú podlahu? Alebo sa vám poškodil olejovaný povrch či riešite škrabance na dlaždiciach? Pomocou setu na príslušný povrch dokáže spraviť opravu aj doma. Nezabúdajte, že ak potrebujete „namiešať“ vhodný odtieň – čo nie je vďaka širokej škále rôznofarebných tmelov v sete problém – budete potrebovať prirodzené denné svetlo, alebo robte opravu za svetelných podmienok, ktoré v miestnosti panujú najčastejšie.

Pri oprave môže pomôcť aj nový náter.
Pri oprave môže pomôcť aj nový náter.
Zdroj: profimedia.sk

Náš tip: Máte poškodené parkety či voskovanú podlahu? Len žiadnu paniku. Oprava sa robí pomocou tuhých odolných voskových tmelov a s následným prelakovaním. Na každý krok si doprajte dostatok času a ak je to potrebné, nechajte jednotlivé vrstvy dostatočne zaschnúť či zatvrdnúť.

Veľmi dobrým pomocníkom vám pri opravách bude internet. Nájdete na ňom mnoho videopostupov ako – a s čím  sa pustiť do opravy rôzne rozsiahlych poškodení. Aj samotní výrobcovia setov na opravu zvyknú takéto návody ponúkať, takže následne nemusíte hľadať alternatívne materiály alebo pomôcky.

autor:  Redakcia Lepšie Bývanie
1.12. 2019 12:00
Diskusia  ()
Diskusia
44