13.12. 2015 7:00

Silné puto: Zrub v prírode znamená pre jeho majiteľa veľa

13.12. 2015 7:00

Silné puto: Zrub v prírode znamená pre jeho majiteľa veľa

Foto: Katarína Bako

Zrubový dom uprostred panenskej prírody znamená pre jeho majiteľa viac než len víkendové bývanie.

I keď samotná stavba sa začala pred šiestimi rokmi, príbeh tohto domu sa začal dávno predtým. Poniže dnešnej novostavby, na okraji lesa, postavil malú drevenicu starý otec súčasného majiteľa. Bolo to presne v roku jeho narodenia. Chalúpka aj lúka nad ňou, na ktoré sa rád vracia aj v dospelosti, mu pripomínajú šťastné a bezstarostné roky detstva.

Prevzali štafetu

Tak ako mnohé ostatné drevenice na Slovensku, aj táto časom spustla. Keď sa širšia rodina rozhodla predať ju, bez váhania ju s manželkou kúpili. Ukázalo sa však, že pozemok pod chalúpkou patril inému majiteľovi. Ten si dal podmienku: predá ho spolu s celým pásom lúky nad domom. Dohodli sa. Tu sa v nových majiteľoch prebudila myšlienka postaviť na pozemku aj nový zrub. Taký, aby vyhovoval komfortu rozrastajúcej sa mladej rodiny. „Chcel som, aby aj naše deti poznali ten pocit súzvuku s prírodou, ktorý je dnes čoraz vzácnejší,“ úprimne sa vyznáva domáci pán.

Rozdelené úlohy

Manželský pár sa pustil do tvorby budúceho hniezdočka rodinnej pohody spoločne. Majiteľ, zručný v technickej a manažérskej oblasti, si zobral pod patronát návrh a priebeh stavby. Manželke s povestnou ženskou intuíciou zveril úlohu vybrať na veľkorysom pozemku miesto, kde bude dom stáť. A to doslova. Prejdúc sa hore- dole po lúke a vnímajúc výhľady do okolia nakoniec zatĺkla do zeme štyri kolíky so slovami: „Tu to bude fajn.“ „Priznávam, že z technickej stránky to bolo jedno z najnáročnejších miest na celom pozemku pre veľké svahové prevýšenie. Ale, ako sa hovorí, sľuby sa majú plniť,“ usmieva sa domáci pán.

Po zotmení, keď je zapnuté podsvietenie dolnej terasy, spodné podlažie úplne splynie s terénom a dom pôsobí oveľa menším dojmom.
Po zotmení, keď je zapnuté podsvietenie dolnej terasy, spodné podlažie úplne splynie s terénom a dom pôsobí oveľa menším dojmom.
Zdroj: Katarína Bako

Podľa slnka

Návrh zrubového domu si majiteľ sprvu kreslil sám a konzultoval s manželkou, aby bola vzájomná spokojnosť. Až následne sa s vymysleným plánom obrátili na odborníka Ing. arch. Tibora Dupkalu. „Najlepšie sa plánuje nový dom priamo na mieste, kde plne vnímate pohyb slnka a orientáciu na svetové strany,“ konštatuje domáci pán.

„Myslím si, že človek má žiť v súlade s prírodou a tomu prispôsobiť bývanie. Vstávať sa má so slnečnými lúčmi, preto sme spálňu orientovali na východ. Rovnako mám rád, keď je aj obývačka počas doobedia zaliata slnečnými lúčmi. Slnko je ako životobudič, ktorý človeka nabíja energiou, preto považujem orientáciu s ohľadom naň za dôležitú.“ Takto našlo svoje miesto aj niekoľko terás, každá s iným časom ideálneho využitia, aj s ohľadom na prirodzené tienenie hmotou stavby.

Za pochodu

Stavba sa rodila postupne. Majiteľ domu po skúsenostiach z viacerých stavieb zastáva názor, že nie vždy je dobré ísť striktne podľa plánu. Niekedy sa ukážu lepšie riešenia a vyhotovenia detailov v priebehu stavby. Preto precízne postupovali krok za krokom k ideálnemu výsledku. Na každú činnosť si majiteľ vyberal odborníkov v danej oblasti a dovtedy dolaďovali detaily, až kým neboli úplne spokojní.

V súzvuku s drevom

V tomto duchu začali riešiť aj osvetlenie, ktoré je síce nenápadná súčasť interiéru, ale o to výraznejšie ovplyvňuje celkový dojem a atmosféru priestoru. Pri bežnej stavbe nie je problém vysekať vedenie káblov aj dodatočne a stenu omietnuť. V prípade zrubu však bolo treba dobre a najmä včas zvážiť umiestnenie a typ svietidiel. Nakoniec sa ako najlepšie riešenie ukázalo LED osvetlenie v teplej bielej farbe, ktoré sa dostalo do zaujímavého tandemu so všadeprítomným drevom. Svetlo zvýrazňuje jeho krásnu kresbu a štruktúru frézovaného podhľadu a drevo prepožičiava svetlu svoju teplú farbu. „Mal som šťastie, že som stretol pána Balaša, ktorý sa doslova vyhral s nastavením každého svetla a dal mu dušu,“ vraví majiteľ.

Na vyhotovení kuchynskej linky si dali domáci obzvlášť záležať. Dolaďovali ju do detailov, ergonomicky presne podľa  majiteľky. O dostatok svetla najmä v zimných mesiacoch sa stará svetelný strop, evokujúci strešný svetlík.
Na vyhotovení kuchynskej linky si dali domáci obzvlášť záležať. Dolaďovali ju do detailov, ergonomicky presne podľa majiteľky. O dostatok svetla najmä v zimných mesiacoch sa stará svetelný strop, evokujúci strešný svetlík.
Zdroj: Katarína Bako

Osudové stretnutie

Hra osudu priviedla mladej rodine počas výstavby do cesty nádherný starý jaseň, ktorý s povolením ochranárov práve pílili, pretože zasahoval do základov kaštieľa. Majiteľ zrubu neváhal a kúpil ho, skrátka, cítil, že to tak má spraviť. Podľa letokruhov mu odborníci odhadli okolo 360 rokov a počas spracovávania na dosky v ňom našli veľké množstvo črepín z granátov počas svetových vojen.

Z jeho krásneho dreva po presušení vyhotovili v zrube schody, veľký a menší jedálenský stôl, aj celú kuchynskú linku. S výberom dosák na konkrétne použitie sa majiteľ doslova vyhral. Všetky dvierka museli byť vyrobené z jedného kusa a napríklad doska hlavného jedálenského stola má takmer identickú kresbu ako podesta na schodoch. Tak sa podarilo výrazné kresby navzájom vizuálne prepojiť.

Príbeh pokračuje

Celý interiér zrubového domu tvoria prírodné materiály, k drevu sa pridal spišský travertín. Ostatné zariaďovacie prvky nemajú pútať pozornosť, len poskytnúť komfort víkendového bývania. V spoločenskej zóne akcentuje kozub, ktorý je ako srdce zrubu. Je situovaný tak, aby bol dobre viditeľný zo všetkých kútov prízemia. „Chcel som dosiahnuť, aby tu nebolo nič rušivé, keď si prídeme oddýchnuť od stresov z veľkomesta. Aby sme si vychutnávali len pokoj, prírodu, divú zver behajúcu po lúke a čistú hviezdnu oblohu.“ O tom, že šesťročné úsilie stálo za to, manželov každý víkend presviedčajú ich tri ratolesti. „Veľmi sa sem tešia, každý sa stará o svoj strom, milujú pozorovať jelene, oheň v kozube a počúvať rozprávky zo starého gramofónu,“ spokojne uzatvára domáci pán.

Každé z troch detí dostalo krásny dar. V tom roku, keď sa narodili, vysadili rodičia každému iný strom: lipu, platan a dub. Mali by sa stať oporným miestom v ich živote, kde sa môžu vždy vrátiť a v pokoji si utriediť myšlienky.
Každé z troch detí dostalo krásny dar. V tom roku, keď sa narodili, vysadili rodičia každému iný strom: lipu, platan a dub. Mali by sa stať oporným miestom v ich živote, kde sa môžu vždy vrátiť a v pokoji si utriediť myšlienky.
Zdroj: Katarína Bako

Ing. Zlatko BALAŠ
realizátor osvetlenia a riadiaceho systému
www.SvetelneStropy.sk

Návrh osvetlenia nespočíva len vo výbere svietidiel, ale najmä v zladení osvetlenia s interiérom tak, aby boli dokonale zvýraznené kľúčové materiály a detaily, a zároveň dosiahnutá správna svetelná pohoda. Vďaka intenzívnej spolupráci s klientom sme našli ideálne riešenie, ktoré rešpektuje interiér a dáva objektu správnu atmosféru. Inteligentné riadenie osvetlenia bolo nevyhnutnosťou pre zachovanie jednoduchosti a intuitívnosti ovládania. Samozrejmosťou je hromadné ovládanie pomocou prednastavených scén a smartfónu či tabletu.

Ing. Zlatko Balaš je realizátor osvetlenia a riadiaceho systému.
Ing. Zlatko Balaš je realizátor osvetlenia a riadiaceho systému.
Zdroj: Katarína Bako

Viac foto si pozrite v galérii

13.12. 2015 7:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44