18.7. 2018 17:00

Sila dreva v teple domova: Prírodný materiál, ktorý si nás vždy získa!

18.7. 2018 17:00

Sila dreva v teple domova: Prírodný materiál, ktorý si nás vždy získa!

Foto: living4media, Velux, Archív

Krása dreva sa nemusí vynímať iba v prírode. Letokruhy, pútavá štruktúra a teplé farby vnesú pokojnú naturálnu atmosféru aj do interiéru v mestskej džungli.

Najsilnejšie čaro má staré drevo. Ohlodané zubom času, ručne opracované, ošetrené kefovaním, zbavené parazitov. Krásne na dosku stola, obklady a trámy, hoci cenovo vo vyššej kategórii. Čím je drevo staršie, tým sa cena aj krása násobia. Ak chcete nechať vyniknúť jeho prírodný vzhľad, stačí ho ošetrovať iba včelím voskom, ktorý zvýrazní kresbu. Treba počítať s tým, že časom mierne stmavne, je to tá správna patina.

Pozor na chaos

Každé drevo vyžaruje svojskú krásu, preto ho netreba prekombinovať. Do jednej miestnosti patria maximálne tri druhy. Aj tie treba zladiť ako noty v melódii. Súzvuk dodá rovnaký typ dreviny či farebný základ. Do škály hnedých spadá napríklad wenge, orech či dub dymový.

Svetlejšie ladia jaseň, dub biely, javor aj breza. Pôsobia vzletne a izbe dodajú ľahkosť. Ak chcete noblesnú čokoládu s červenkastým nádychom, je to základ pre kombináciu merbau, rosewood aj orecha. Na výber drevín tón v tóne myslite už pri plánovaní podlahy, zárubní, obkladu aj nábytku, pretože všetko so všetkým súvisí.

Sila dreva v teple domova: Prírodný materiál, ktorý si nás vždy získa!
 

Prečítajte si aj o tom, ako v interiréri pôsobí ďalší prírodný materiál - kameň! 

Najlepšie s bielou

Toto spojenie je vekmi overené a biela dá dostatočne vyniknúť drevitej štruktúre. A nemyslíme tým len biele steny, napríklad drevená pracovná doska s bielou kuchynskou linkou budú pôsobiť ako nerozlučné dvojičky. Ak nefandíte bielej, nič to, drevo rovnako skvele ukáže s trendovou sivou, modrou či tyrkysovou. Drevo miluje kontrasty, v prípade, že zvolíte tmavosivú stenu, siahnite po svetlejšej drevine.

Drevené okná

Patria časťou do exteriéru, ale na päťdesiat percent sú interiérovou záležitosťou. Ich pozitívom je, že nevytvárajú tepelné mosty a majú omnoho lepšie izolačné vlastnosti ako plast. To sa týka aj životnosti, ktorá sa pohybuje pri smreku okolo stovky rokov, dub vydrží aj tri generácie. Majú užší rám a hlavne sa dajú opraviť. Treba ich však niekoľkokrát do roka ošetriť lakom alebo olejom, no za prírodný vzhľad v izbe je to malá námaha.

Sila dreva v teple domova: Prírodný materiál, ktorý si nás vždy získa!
 

3D drevo

Drevené mozaiky boli vždy obľúbené a často sa využívali ako dekoračný obklad, ktorý časom zľudovel a stratil na zaujímavosti. V súčasnosti koncept drevených „skladačiek“ oživuje 3D vyhotovenie. V praxi to znamená nielen pútavú hru drevitých farieb, ale aj atraktívne výstupky. Koláž ozdobí akékoľvek miesto okrem tých, kde je zvýšená vlhkosť. Tá by reliéf časom poškodila.

Netradičné miesto

Drevo v kúpeľni je v našich končinách stále trochu exotika. Hodí sa pritom na obklady, skrinky aj police, dokonca na vane a umývadlá. V interiéroch, kde je priechod medzi kúpeľňou a spálňou otvorený, je práve drevo spojivom, ktoré obe zóny nevtieravo prepojí.

Do vlhkého prostredia možno po dostatočnom lakovaní použiť akékoľvek drevo, no najosvedčenejšie sú exotické dreviny, ktoré sú olejnaté a nepotrebujú špeciálnu impregnáciu. Vhodný je tík, wenge, ipe, massarandub alebo cumaru, ktoré môžete použiť aj na podlahu. Na bosú nohu je to úplne iný pocit, ako stúpiť na studené kachličky.

Správny náter

Drevo v interiéri nie je tak ťažko skúšané ako vo vonkajšom prostredí, ale náter si zaslúži. Od sýtych farebných sa stále viac ustupuje, ale uplatnenie nájdu pri obnove staršieho nábytku, vintage, alebo v provensalskom štýle. Podľa feng šuej si drevo tiež žiada tyrkysovú, bledomodrú a zelenú. Milovníci drevitej farby ocenia lazúry, ktoré sa vpijú do dreva, a hoci ho zafarbia, zanechajú mu prirodzenú kresbu.

Lak dobre chráni nábytok. Vo vlhkom prostredí je vhodný lodný lak, prípadne dvojzložkový akrylový. Olej je najmenej nápadný, drevo si zachová prirodzený vzhľad vďaka tomu, že olej vsiakne do hĺbky a chráni drevo znútra. Ostane však umývateľné, hoci na prvý pohľad žiadnu vrstvu nezbadáte.

18.7. 2018 17:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44