25.6. 2018 13:00

Do ružova: Tri tipy na zaručene dobrý spánok

25.6. 2018 13:00

Do ružova: Tri tipy na zaručene dobrý spánok

Foto: Archív firiem

Vstať ráno mrzutý nie je najlepší štart do nového dňa. Jeden, dva dni sa dajú zvládnuť, no dlhodobo nepokojný spánok už má asi hlbšiu príčinu. Niekedy sa stačí poobzerať po spálni. Okrádač vášho pokojného spánku môže byť schovaný práve tam.

VŔZGAJÚCA POSTEĽ

Podľa odborníkov sa človek za noc otočí aj stokrát. Ak by každý mimovoľný pohyb zvukovo zaznamenávala aj vaša posteľ, na pokojný spánok môžete zabudnúť.

Vŕzgajúca posteľ je vážny problém, zvlášť keď sa začne ohlasovať pár mesiacov od kúpy. V očiach známych síce môžete pri prezentovaní tohto neduhu vyzerať ako poriadny divoch, no príčina býva zvyčajne prozaickejšia – nekvalitný výrobok. Vŕzgajúca posteľ je vážny problém, zvlášť keď sa začne ohlasovať pár mesiacov od kúpy. Achillovou pätou posteľného rámu býva lacný materiál a spoje. Trvanlivejšie sú tie lepené, no väčšina konštrukcií sa spája skrutkami. Ako sa s týmto problémom popasovať? Ak je posteľ ešte v záručnej lehote, určite je to dôvod na reklamáciu. Doťahovanie skrutiek zvyčajne odstráni problém iba dočasne. Účinnejším riešením môžu byť silikónové krúžky, ktoré sa vložia medzi skrutku a konštrukciu.

Tip PB: Určite nekupujte posteľ podľa katalógového obrázku. Na to už doplatil nejeden zákazník. Nielen matrac, ale aj konštrukciu je dobré pred rozhodnutím odskúšať. Nemusíte na nej práve skákať. Stačí, keď sa do nej zapriete holeňami. Spredu, aj z oboch strán. Budete prekvapení, koľko kúskov sa aj pri takomto malom nápore „roztancuje“ ešte v schowroome. Od takejto postele radšej utekajte. Iba stabilná konštrukcia je dobrým predpokladom vášho pokojného spánku. Masívne čelo, prípadne aj s integrovanými nočnými stolíkmi, nie je iba módnou záležitosťou. Okrem toho, že vám spraví službu pri pohodlnom opieraní, aj ono prispeje k vyššej stabilite postele.

NEVHODNÝ MATRAC

Ktorý je pre vašu chrbticu ten najlepší? Najfundovanejšiu odpoveď by ste mali dostať v špecializovanej predajni, kde sa môžete bezplatne podrobiť aj počítačovému meraniu. Na jeho základe by vám mali pomôcť s výberom toho pravého. Ale my radíme: riaďte sa hlavne vlastnými pocitmi. Počítač vám síce môže určiť 85 percentnú zhodu s matracom, no vám môže viac sedieť ten, s ktorým ste kompatibilní iba na 75 percent.
Doteraz odborníci tvrdili, že najlepší matrac pre ľudí s  problémami s chrbticou je tvrdý matrac. Iné múdre hlavy dokázali, že takto postihnutí jedinci, ktorí spali na stredne tvrdom matraci, „potiahli šlofíka“ v priemere o hodinu dlhšie. Najlepší matrac je ten, ktorý necítite. Bude teda natoľko pružný, že bez problémov kopíruje akúkoľvek polohu chrbtice.

O materiálovom zložení by ste mali dostať kvalitný odborný výklad v každej serióznej predajni. My zhrnieme inovatívne snahy dnešných výrobcov do troch prúdov: vylepšovanie tvarovej pamäte, absorpčných schopností a priedušnosti matracov. Tieto atribúty síce zvyšujú kvalitu, a tým aj životnosť matracov, no odborníci z radov imunológov stále trvajú na ich výmene raz za osem až desať rokov. Alergici by tak mali urobiť aj skôr.

Ešte pár slov k roštu, ktorý by sa mal kupovať súčasne s matracom. Pokiaľ si zaobstaráte kvalitný vysoký matrac hrubý 20 cm a viac, na rošte až tak nezáleží. Pokojne si vystačíte s pevným latkovým roštom, ktorý je najlacnejší. K pružinovým matracom sa navyše iný ani nehodí. Medzery medzi latkami by však nemali byť väčšie ako 4 cm. Kvalitný rošt by mal mať najmenej 26 pevných, pružných, prípadne výkyvných lamiel. K polohovaciemu roštu budete potrebovať ohybnejší matrac.

Telefón, televízor ani počítač v spálni nemajú čo robiť. Starosti k spánku nepatria. Centrálne osvetlenie nočnej miestnosti nie je nevyhnutnosťou. Úplne postačia lampy s rozptýleným svetlom. Na čítanie sú vhodné svietidlá s nastaviteľným smerom.
Telefón, televízor ani počítač v spálni nemajú čo robiť. Starosti k spánku nepatria. Centrálne osvetlenie nočnej miestnosti nie je nevyhnutnosťou. Úplne postačia lampy s rozptýleným svetlom. Na čítanie sú vhodné svietidlá s nastaviteľným smerom.
Zdroj: Archív firiem

Tip PB: Deklarovaná 25- ročná záruka niektorých výrobcov matracov je šikovný reklamný ťah. Garancia sa vzťahuje na tvarovú pamäť matraca, nie na jeho hygienickú nezávadnosť. Ani pravidelná údržba a snímateľný poťah ho stopercentne neochráni pred absorpciou mikročiastočiek a usadeným prachom.

FARBY PODĽA TEMPERAMENTU

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že aj výber farieb môže ovplyvniť kvalitu vášho spánku? To, čo možno platí pre vašu obývačku, nemusíte však aplikovať v miestnosti, kde strávite tretinu svojho života. Denná zóna si môže dovoliť odvážnejšie experimenty, možno aj dynamickejšie odtiene v duchu najnovších trendov. Spálňa by v prvom rade mala vyžarovať harmóniu a pokoj. Preto radíme: zaraďte neutrál! Nemusí ísť práve o snehobielu, pokojne využite pastelové odtiene. Prípadne ich dolaďte so svojím temperamentom: sangvinikom na upokojenie svedčia v spálni decentné odtiene modrej a zelene. Melancholici by mohli siahnuť po teplejších pastelových tónoch zo žltého alebo červeného spektra. Cholerici by mali použiť neutrálne bledé farby – bielu, pieskovú alebo módnu sivú. Univerzálnou skupinkou sú flegmatici, tí si môžu dovoliť všetko, dokonca aj sýtejšie tóny.

Tip PB: Obľúbili ste si obliečky výrazných farieb? Tak sa ich vzdajte aspoň v horúcich dňoch. Aj farby sa totiž dokážu správať ako textilné materiály: niektoré teplo priťahujú, iné odpudzujú. Pocit chladu získate skôr pod bielou alebo maslovou saténovou obliečkou, ako pod flanelom tmavej farby.

CHCETE SA DOBRE VYSPAŤ?

- Prechádzka na čerstvom vzduchu alebo iná ľahká fyzická námaha je dobrým uspávačom. 

- Ak vás neobťažuje hluk z ulice, zvyknite si spávať počas celého roka pri pootvorenom okne. Optimálna teplota na spanie je 18 stupňov Celzia.

- K dobrému spánku určite neprispeje, keď vás niečo rozruší. Aspoň tri hodiny pred usínaním sa vyhnite „ťažkému“ umeniu – filmom, knihám, aj hádkam s partnerom. 

- Čelo postele je najlepšie umiestniť na východnú stranu, aby vás nebudilo ranné slnko. V rodinnom dome si určite nevyberte spálňu s oknami na západ.

25.6. 2018 13:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44