3.7. 2010 5:00

Retro nábytok – čo je dobré, to je večné

3.7. 2010 5:00

Retro nábytok – čo je dobré, to je večné

Retro je in. V kurze je retro oblečenie, retro okuliare, retro elektronika, skrátka, všetko dnes podlieha retro štýlu. Podobne je na tom aj nábytok, ktorého retro podoba získava stále viac a viac na popularite.

Retro nábytok – čo je dobré, to je večné

Inšpirácia
Tento štýl nachádza inšpiráciu najmä v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch, no nevyhýba sa ani obdobiu prvej republiky. Na Slovensku retro však znamená aj všetok nábytok  a zariadenie, ktoré sme používali za dôb socializmu, takže do toho spadajú aj roky sedemdesiate a takisto osemdesiate.

Retro je na rozdiel od iných štýlov veľmi pocitová záležitosť, aj keď to môže byť v podstate každý štýl, no lepšie povedané, máme ho radi hlavne kvôli pocitu nostalgie, ktorý v nás dokáže vyvolať.

Zlaté šesťdesiate roky
To je doba, na ktorú s nostalgiou spomína mnoho ľudí, či už kvôli kvetinovej revolúcií, skvelej hudbe, študentským revoltám, slobodnému životu, no určite aj kvôli zaujímavú štýlu v dizajne.

Šesťdesiate roky charakterizujú sýte farby, výrazné kontrastné vzory zdanlivo nezlučiteľné, čiže geometrické i abstraktné či kvetinové motívy, oblé tvary nábytku, výrazné doplnky niekedy takmer až gýčovité. Výrazným materiálom v tomto období bol predovšetkým plast, a to nielen pri nábytku, doplnkoch a riadoch, ale i pri textíliách, predovšetkým syntetických kožušinách.

Dizajn vtedy vytvorených kresiel, lámp a iného interiérového zariadenia bol taký nadčasový a inšpiratívny, že doteraz v podstate nebol prekonaný. Mnohé produkty sa vyrábajú s prestávkami alebo malými obmenami dodnes a súčasní dizajnéri často hľadajú inšpiráciu v tvaroch, odvážnych farebných kombináciách a vzoroch práve z tohto obdobia. Dovtedajšia ťažkopádnosť a ozdobnosť dreveného nábytku ustúpila hladkým líniám, asymetrii a jednoduchosti.

Viete, ako retro nábytok umiestniť?

Retro nábytok – čo je dobré, to je večné

Pokiaľ by ste si chceli domov zadovážiť retro nábytok, musíte si sami sebe položiť otázku, či ním chcete vybaviť celý interiér alebo by ste radšej kúpili len zopár kusov a použili ich ako solitéry.

V každom prípade by ste sa mali poradiť s odborníkom, čiže interiérovým dizajnérom, pretože sa vám môže podariť z plánovanej retro miestnosti vytvoriť izbu plnú gýčového nábytku a nevkusného zariadenie.

Retro nábytok sa dá veľmi vhodne kombinovať aj s vyslovene moderným nábytkom, no musí sa k tomu pristupovať veľmi zodpovedne a pokiaľ nemáte „bunky“ na to, aby ste vytvorili naozaj vkusné „dielo“, nechajte to radšej na profesionálov.

Zdroj: lena
3.7. 2010 5:00
Diskusia ()
Zdieľať článok