21.1. 2020 15:00

Rekonštruujete kúpeľňu bez okna? Vneste do nej svetlo pomocou luxferov

21.1. 15:00

Rekonštruujete kúpeľňu bez okna? Vneste do nej svetlo pomocou luxferov

Foto: pinterest/kotivinkki.fi

Túžite po kúpeľni s denným svetlom? Ako priblížiť kúpeľňu k oknu, keď je umiestnená v strede dispozície? Odpoveďou sú sklenené tvárnice tzv. luxfery. Vďaka nim budete mať v kúpeľni toľko svetla, že v nej môžete pestovať izbové rastliny.

Moderné tvárnice

V minulosti sa sklenené tvárnice používali najmä v exteriéri. V kombinácii s betónom z nich stavali pevné steny, ktoré prepúšťali svetlo na schodiská, boli súčasťou priemyselných budov. Moderné sklenené tvárnice sa však poriadne zmenili, pokiaľ ide o veľkosť, tvar, farbu i vlastnosti. Teraz už nič nestojí v ceste, aby ste ich použili na vymurovanie priečky v kúpeľni a užívali si výhody svetla v miestnosti. Technické luxfery sú hrubšie a fungujú aj ako tepelná a zvuková izolácia, dokonca sú i protipožiarne alebo nepriestrelné.

Sklenené tvárnice hrajú rôznymi farbami
Sklenené tvárnice hrajú rôznymi farbami
Zdroj: pixabay.com

Rôzne veľkosti a farby

Sklenené tvárnice majú rôzne rozmery. Okrem základného 19x19x8 cm bez problémov zoženiete polovičnú i väčšie ako sú 24x24x8, 30x30x10, 33x33x10 a dokonca 42x42x12 cm. Sortiment dopĺňajú oblúkové, zakončovacie a rohové kusy a vetracie okienka. Aj keď je pravda, že najviac svetla prepustia číre a hladké luxfery (až 77 %), oveľa krajšiu atmosféru a mieru intimity získate s matnými, vzorovanými alebo farebnými. Najčastejšie ide o vzor v podobe vlniek, kvapieky a rastrov, ktoré sú umiestnené z vnútornej strany. Je to preto, aby údržba nebola komplikovaná. Z farieb môžete siahnuť napríklad po modrej, zelenej, ružovej, žltej, sivej, hnedej… Novinkou sú metalické tvárnice, ktoré majú bočnú stranu nastriekanú strieborným zrkadlovým lakom.

Spôsob výstavby

Stena zo sklenených tvárnic musí mať dostatočnú pevnosť. V prípade, že do nej chcete umiestniť aj dvere, odporúčame mokrý spôsob – murovanie. Ako spojivo slúži betónová malta, no škáry nemusia byť len sivé alebo biele. Vybrať si môžete až z dvadsiatich odtieňov. Pri murovaní môžete vytvárať zaujímavé vzory rôznym ukladaním obdĺžnikových tvárnic, kombinovaním odlišných veľkostí a farieb. Suchá výstavba je rýchlejšia a na spájanie tvárnic slúžia plastové alebo hliníkové profily. Týmto spôsobom môžete vyplniť priestor maximálne s veľkosťou 15x10 tvárnic a musíte ho ukotviť z troch strán. Pokračovanie na 2. strane.

Neviete, ako vyzerajú? Pozrite si našu galériu.

autor:  Radomír
21.1. 2020 15:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44