3.4. 2012 8:00

Rekonštrukcia strechy: Čo treba vedieť

3.4. 2012 8:00

Rekonštrukcia strechy: Čo treba vedieť

Foto: ruuki

Zatekanie, poškodenie škridiel či únik tepla. To všetko sú neklamné znaky, že so starou strechou je potrebné niečo robiť. Najlepším riešením je vymeniť starú za novú.

Rekonštrukcia strechy je často náročná finančne aj organizačne. Napriek tomu by sme nemali skĺznuť k „polovičným“ riešeniam. Nielenže problém iba oddialia, ale v konečnom dôsledku aj predražia. Radšej si naplánujte hneď kompletnú rekonštrukciu. Iné požiadavky sú kladené na rodinný dom, garáž alebo altánok. Bude mať strecha strešné okno, vikier, komín alebo slnečné kolektory? Všetky prvky navrhnite tak, aby si vzájomne neprekážali. Priania prispôsobte finančným možnostiam, no myslite na to, že strecha sa nekupuje na jednu sezónu. Investovať do kvalitnej krytiny sa oplatí.

PRAKTICKÝ PLECH

Pri rekonštrukcii je potrebné poznať možnosti domu, jeho základy i to, z čoho sú vyrobené obvodové múry. Podľa toho totiž posudzujeme hmotnosť strechy. Najmä staršie domy často trpia pod váhou ťažkých strešných krytín. Preto dnes majitelia dávajú prednosť ľahkej plechovej streche. Je niekoľkonásobne ľahšia ako klasické betónové škridly. Dôležitým faktorom pri rekonštrukcii striech je aj stav, v akom sa nachádza krov. Ak je v poriadku, stačí poodtŕhať latovanie, čo je pomerne malá investícia v porovnaní s inštaláciou nového krovu. Plechové krytiny sa však pre svoju ľahkosť používajú aj v novostavbách, pretože dom ešte pracuje. Potrebuje „sadnúť“, a čím bude ľahší, tým kratší čas to potrvá.

DBAJTE NA POVRCH

„Kvalita povrchovej úpravy najčastejšie vplýva na záruku, ako aj na schopnosť odolávať poveternostným vplyvom,“ vysvetľuje Rudolf Rusiňák zo spoločnosti Ruukki. Kým ešte pred pár rokmi dominovala povrchová úprava vo vyhotovení polyester, respektíve matný polyester, dnes je už na ústupe. Môžu za to i postupné klimatické zmeny i zvyšovanie vplyvu agresívneho prostredia. V súčasnosti nájdeme na trhu nový trend – strešnú krytinu s povrchovou úpravou pural matný. Jeho odolnosť proti poškriabaniu, korózii, teplota tvarovania, UV stálosť či estetický vzhľad výrazne prevyšujú úžitkové vlastnosti polyesteru.

AKÁ JE ZÁRUKA?

Pri výbere strechy je dôležitá i dĺžka záruky a servis, ktorý firma poskytuje. Výrobcovia moderných a kvalitných striech dokážu v súčasnosti poskytnúť svojim zákazníkom až 50-ročnú záruku! Počas tohto obdobia vedia garantovať farebnú stálosť strechy, nezhrdzavenie, ako aj nezmenenie jej fyzikálnych a chemických vlastností. Prednosť dajte produktom, ktoré sú preverené rokmi skúseností, majú potrebné osvedčenia a certifikáty. Kvalitný ucelený systém od jedného výrobcu dáva záruku istoty, že sa nestanú nechcené poruchy, ktoré sú najčastejšie spôsobené náhradami originálnych systémových komponentov alebo nesprávnou montážou.

Čím zakryť šikmú strechu

 • plechová strešná krytina
 • betónová strešná krytina
 • keramická pálená strešná krytina
 • asfaltový šindeľ

PRI VÝBERE ROZHODUJE

 • Tradícia – vyberte si plechovú strechu preverenú rokmi skúseností.
 • Spoľahlivosť – výrobca by mal poskytovať záruku kvality strechy bez farebných rozdielov.
 • Najnižšia hmotnosť – strecha by mala čo najmenej zaťažovať váš starý krov.
 • Odborný servis – dobrý výrobca vyhotoví zadarmo cenové kalkulácie, vypracuje kladačský projekt strechy, poskytuje technickú podporu na stavbe.
 • Nadštandardná záruka – kvalitní výrobcovia dokážu poskytnúť záruku až 50 rokov.
 • Doprava zadarmo – kvalitná firma šetrí váš čas aj peniaze.
 • Profesionálna montáž – dobrý výrobca odporučí odborne zaškolenú realizačnú firmu.
 • Komplexný systém – vyberte si výrobcu, ktorý dodáva kompletné doplnky aj odkvapový systém vo farbe strechy.
3.4. 2012 8:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44