12.11. 2013 1:00

Ratanový nábytok môžete vyskúšať aj v interiéri

12.11. 2013 1:00

Ratanový nábytok môžete vyskúšať aj v interiéri

Foto: Archív firiem

Máte chuť na niečo nevšedné v interiéri? Skúsiť to môžetei s ratanom .

Kým v koloniálnom, rustikálnom či anglickom štýle má miesto takpovediac dopredu rezervované, v modernom interiéri sa stále akoby hľadá. Zvyčajne hrá úlohu sporadického sekundanta, ktorý dokáže celok decentne zmäkčiť.

Hlavne s citom

V modernom interiéri sa odporúča dávkovať ho opatrne. Sú dve cesty, ako ho použiť. Buď si vyhliadnete dizajnový kúsok, ktorému prisúdite miesto neprehliadnuteľného akcentu.

Môže to byť kreslo, hojdačka, ale i nevšedné svietidlo. Alebo naopak, pomocou menej nápadných predmetov skôr jednoduchého tvaru sem-tam niečo doplníte. či už ide o kôš na drevo, alebo stojan na časopisy.

Doplnky z tohto materiálu si zvyčajne ponechávajú prirodzenú podobu v hnedom odtieni, v ktorej pôsobia mäkko, priateľsky a niekedy takmer až submisívne. Nie je však problém natrafiť aj na modernú patinu v bielom alebo sivom vyhotovení. Netradične a efektne pôsobia plné farby, ako sú výrazná červená, zelená, žltá či čierna.

Umelo aj na prírodno

Ratan v prírodnej forme je určený prednostne do interiéru a zimných záhrad. Vonku vyžaduje ochranu pred dažďom a častejšie nátery olejom alebo lakom.

Podobne ako drevo je to obnoviteľná surovina pútajúca vo svojom tele uhlík zo vzdušného oxidu uhličitého. V záhyboch výpletu má tendenciu usádzať sa prach.

Ten môžete povysávať, utrieť prachovou kefou alebo zotrieť vlhkou, nie mokrou utierkou, napríklad z mikrovlákna.

Ak potrebujete zbaviť ratan aj iných nečistôt, použite mäkkú hubku a čistú vodu, prípadne s trochou bežného saponátu. Takto vyčistený ho stačí nechať voľne vyschnúť. Umelý ratan má silné pôsobisko v exteriéri, kde bez problémov znáša extrémy počasia aj pôsobenie UV žiarenia.

Ak ho použijete vnútri, bude to preň hračka. Často totiž práve v ponuke záhradného nábytku nájdete ozajstné dizajnové skvosty.

Možno sa vám zapáčia stoličky k jedálenskému stolu či netradičné sedadlo. Na údržbu je nenáročný, znáša sprchovanie aj prúd tlakovej vody. Tak ako, pomôžete ratanu nájsť sa aj v súčasnom interiéri?

autor:  Monika Králová
12.11. 2013 1:00
Diskusia  ()
Diskusia
44