6.10. 2020 6:00

Rady ako správne kúriť, vetrať a zbytočne nemíňať peniaze

6.10. 2020 6:00

Rady ako správne kúriť, vetrať a zbytočne nemíňať peniaze

Foto: archív lepšie bývanie

Rána a večery sú už chladné, čo je znamením, že zima sa neodvratne blíži. Pre vytvorenie tepelnej pohody je potrebné kúriť, čím náklady na domácnosť stúpajú. Ale i vykurovanie a vetranie majú svoje pravidlá, ktoré sa oplatí poznať.

Ideálna teplota v miestnosti

V každej miestnosti treba udržiavať vhodnú teplotu, ktorá závisí od účelu, na aký ju využívate. Iná je v spálni, kde ležíte pod teplým paplónom a iná v obývacej izbe, kde si chcete v pohodlí vychutnať televízny seriál. Ak máte na radiátoroch termoregulačné hlavice, je to oveľa ľahšie. Vďaka nim môžete nastaviť v každej miestnosti inú teplotu. V obývacej, detskej izbe alebo pracovni je ideálna teplota asi 21 °C. V kuchyni, kde sa pohybujete najviac a "vyrábate" teplo varením či pečením, stačí teplota 15 – 17 °C. Najvyššiu teplotu oceníte v kúpeľni (22 – 24 °C), v spálni postačí 18 ˚C. Jednotlivé miestnosti treba vykurovať rovnomerne, aby rozdiel medzi nimi nebol väčší ako 5 °C, a to ani v noci.

Investujte do termoregulačnej hlavice

Termoregulačná hlavica vám pomôže aktívne ovplyvniť  množstvo spotrebovaného tepla. Jej nastavením  na vhodnú polohu vytvoríte v celom byte optimálne tepelné podmienky. Štandardná hlavica má päť polôh, každej prislúcha iné tepelné rozpätie. Poloha 1 - 2 zabezpečí teplotu asi 12 - 16 °C, môžete ju využiť na temperovanie miestnosti, napríklad v spálni alebo pri odchode z domu. Poloha 2 - 3 je vhodná pre miestnosti s občasným pobytom, zodpovedá jej teplota 16 - 18 °C. Poloha 3 - 4 (20 - 23 °C) je určená pre miestnosti, v ktorých sa zdržiavate najviac. V tejto polohe hlavica reaguje na vonkajšie a vnútorné tepelné zisky, napríklad slnečné lúče, teplo z varenia a žehlenia. Stupňu 4 - 5 zodpovedá teplota 23 - 26 °C. Nastavenie hlavice na maximum je vysloveným plytvaním, lebo radiátor kúri nepretržite. Aby ste sa nemuseli zaoberať mechnickým prestavovaním, investujte do elektronických hlavíc s časovým spínačom, na ktorých nastavíte teplotu aj čas zapnutia a vypnutia. 

Nižšie náklady na teplo úzko súvisia so správnym používaním termoregulačnej hlavice.
Nižšie náklady na teplo úzko súvisia so správnym používaním termoregulačnej hlavice.
Zdroj: Shutterstock

Nezakrývajte radiátory

Uznávame, že klasické radiátory nie sú najkrajšie a v moderne zariadenom interiéri môžu pôsobiť rušivo. V žiadnom prípade ich však neschovávajte za nábytok ani závesy, alebo rôzne typy krytov. Tie môžete použiť iba v letných mesiacoch. Priestor pred vykurovacím telesom musí ostať voľný, aby teplý vzduch mohol prúdiť. Pri upratovaní z radiátorov pravidelne odstraňujte prach. Pre zlepšenie odrazu tepla do miestnosti odporúčame nalepiť za radiátory reflexné fólie. Ak sa nechcete zmieriť s ich vzhľadom, uvažujte o výmene za dizajnové, o podlahovom vykurovaní alebo infračervených paneloch

autor:  Radomir
6.10. 2020 6:00
Diskusia ()
Zdieľať článok