4.8. 2020 12:00

Pristavte si k domu terasu, aby ste si čo najviac užili leto

Terasa prístupná priamo z dennej časti domu predstavuje spojovací prvok medzi interiérom a záhradou.
Terasa prístupná priamo z dennej časti domu predstavuje spojovací prvok medzi interiérom a záhradou.
Zdroj: Robo Hubač

Pevné základy

Pred stavbou terasy poriadne vyrovnajte a spevnite povrch. Terasa musí byť stabilná a bezpečná. Medzi podlahou a stenou domu nechajte dilatačnú medzeru a podlahu vyspádujte smerom od domu, aby po každom daždi na terase nestála voda a nezatekala k základom. Terasu môžete postaviť dvomi spôsobmi – na betónových základoch alebo na drevenom rošte. Základy uložte v hĺbke 30 cm, podklad vybetónujte a po vytvrdnutí rozložte vrstvu štrku, ktorá slúži na odvodnenie. Nasleduje vrstva jemnejšieho štrku a finálny podklad. Pri druhom variante stačí, ak na vyrovnaný podklad uložíte netkanú textíliu a štrk. Na takto pripravený povrch postavte rošt z drevených hranolov, na ktoré upevnite palubovky.

Materiál

Vzhľad terasy ovplyvňuje výber materiálu na podlahu. Najobľúbenejšie a najviac používané je drevo, ktoré vyžaduje pravidelnú údržbu. Práve preto mnohí zvolia radšej plastový kompozit, ktorý imituje drevo, ale nevyžaduje toľko pozornosti. K ďalším možnostiam patrí podlaha z prírodného kameňa, keramickej a betónovej dlažby. Tieto typy podlahy ľahko udržíte čisté a môžete ich i farebne zladiť s dlažbou v interiéri.

Vysokotlakové čističe vám pomôžu ľahko a rýchlo opláchnuť čerstvú aj usadenú špinu na terase, a to
z akéhokoľvek povrchu. V porovnaní so záhradnou hadicou vám ušetria až 80 percent vody.
Vysokotlakové čističe vám pomôžu ľahko a rýchlo opláchnuť čerstvú aj usadenú špinu na terase, a to z akéhokoľvek povrchu. V porovnaní so záhradnou hadicou vám ušetria až 80 percent vody.
Zdroj: Nilfisk

Zastrešiť alebo nie?

Ak chcete čo najviac predĺžiť jej využívanie bez ohľadu na počasie, zvoľte verziu so strechou. Na zastrešenej terase potom môžete vysedávať aj počas jemného letného dažďa a strecha ochráni aj exteriérový nábytok. Strecha vás čiastočne oberie o slnečné lúče, preto môžete zastrešiť len časť terasy. A čo osvetlenie? Iste, môžete používať sviečky a lampáše alebo exteriérové osvetlenie na batérie, ale komfortnejšie je použiť vypínač. Pri plánovaní terasy preto myslite aj na to.

Bez kvetov to nejde

Posedenie na terase spríjemnia kvitnúce a zelené rastliny. Výber vhodných druhov závisí od orientácie terasy. Vyššie a popínavé druhy poskytnú príjemný tieň a súkromie. Zvoliť môžete napríklad oleander, bugenvileu, palmy, levanduľu, muškáty, rôzne druhy letničiek a bylinky s príjemnou arómou, ktoré využijete pri grilovaní aj v kuchyni. Súčasťou terasy sú často rôzne dekorácie, ktoré ju ešte viac zútulnia.

autor:  Radomir
4.8. 2020 12:00
Diskusia ()
Zdieľať článok

Podobné témy