24.8. 2012 8:00

Pri jazere na samote

24.8. 2012 8:00

Pri jazere na samote

Foto: profimedia.sk

Malý, no okúzľujúci. Plný prekvapivých kontrastov. Taký je navštívený dom, ktorý ťaží najmä zo svojej polohy pri jazere.

Túžite po vlastnom dome, kde by aj ten najmenší detail spĺňal vaše predstavy? Riaďte sa srdcom. Môže to trvať niekoľko rokov, môže vás to stáť peniaze, psychické aj fyzické sily, no výsledok bude stáť za to. To tvrdia na základe vlastných skúseností majitelia tohto domu. Anders a Rigmor Enbrandovci si pred dvadsiatimi rokmi kúpili pozemok pri nádhernom jazere Malaren, asi 50 kilometrov od Štokholmu. Na pozemku sa už vtedy nachádzal dom, ktorý dlhé roky využívali ako víkendové sídlo. Chodili si sem pravidelne odpočinúť od rušného života v neďalekom univerzitnom mestečku Uppsala. Dom pri jazere sa stal ideálnym sídlom pre rodinu s vyrastajúcimi deťmi, ktoré tak trávili veľa času na čerstvom vzduchu, v blízkom lesíku a hrami pri jazere.

PLÁNY ZRELI POMALY

Manželia priznávajú, že dom nekupovali so zámerom usadiť sa tu natrvalo. No dlhé letné dni, romantický výhľad na vodnú hladinu so zábleskami polárnej žiary sa stali základom predstavy, čo by sa dalo jedného dňa s domom a okolitým pozemkom urobiť. Ako v podstate každý, kto niekedy zažil atmosféru víkendových domčekov, chatiek a záhrad, začali sa aj manželia Enbrandovci pohrávať s rôznymi myšlienkami a nápadmi, od skromného domčeka až po prepychovú rezidenciu. Navyše mať za priateľa popredného švédskeho architekta určite nie je v takejto situácii na zahodenie. No netreba sa vzdávať ani v prípade, že žiadneho nepoznáte. O architektoch je totiž známe, že sa s nimi dá ľahko spriateliť a oni radi využijú každú príležitosť tvorivo sa realizovať. Najmä ak nie sú príliš zväzovaní predstavami klienta. Ako v podstate každý, kto niekedy zažil atmosféru víkendových domčekov, chatiek a záhrad, začali sa aj manželia Enbrandovci pohrávať s rôznymi myšlienkami a nápadmi, od skromného domčeka až po prepychovú rezidenciu.   Christer Uppfeldt, architekt Enbrandovcov, sa kamarátil s Andersom už dlhé roky. „Pozemok sme kúpili v roku 1985 a o dome, ktorý by sme teoreticky mohli jedného dňa postaviť, sme sa rozprávali celých 20 rokov,“ vraví Enbrand. „Naštastie sme mali od začiatku pomerne jasné predstavy, hoci jednotlivé varianty sa spočiatku rôznili. To, čo máme teraz postavené, je však hlavne výsledkom dlhoročných inšpirácií z kníh a časopisov, skvelej práce nášho architekta a určite aj vplyvu našej práce,“ vraví Anders, narážajúc na svoj dizajnérsky obchod a reštauráciu, ktorú rodina vlastní. A hoci sa Enbrandsovci s dizajnom stretávajú dlhé roky, knihy a magazíny o bývaní boli pre nich jeden z kľúčových zdrojov inšpirácie. „Dokonca aj po dvadsiatich rokoch snívania je stále potrebné mať k dispozícii takéto materiály a podklady ako počiatočný bod, od ktorého sa odvíja konverzácia medzi architektom a klientom,“ odporúča investor.

ZAUNTERESOVANÍ PREZRADILI

„Dom sme stavali štyri roky,“ spomína Anders Enbrand a dodáva: „Dva roky trvalo plánovanie, ďalšie dva zhltla samotná realizácia. Často to trvá oveľa dlhšie, než by ste si mysleli, lebo plánovanie aj proces stavby sú komplexné procesy, kde sa menia detaily každý deň a takmer nikdy vám všetky veci časovo nevyjdú tak, ako ste si ich rozvrhli. Pravdupovediac, my sme sa s prípadnou stavbou pohrávali takmer 20 rokov a štvorročný projekt sa nám nakoniec zdal relatívne rýchly,“ hovoria Enbrandovci. Architekt Uppfeldt opisuje lokalitu ako oázu ľadového švédskeho pokoja. Aj dom, ktorý navrhol, si udržal zjavný odstup od civilizácie, keďže sa k nemu dá dostať len lesnými cestičkami lemovanými hustými lesmi a lúkami. „Keď plánujete postaviť dom a začínate od nuly, je dôležité stále mať na pamäti jeho vzhľad. Treba si uvedomiť aj to, akú chcete aby mal dom atmosféru – otvorenú a prevzdušnenú či, naopak, tmavšiu a záhadnejšiu. Toto všetko sú rozhodnutia ovplyvňujúce emócie, spojené s vašim obydlím.  Veľa ľudí myslí v prvom rade na interiér, ale vonkajší zjav je minimálne rovnako dôležitý,“ pripomína architekt. Rozhodovanie sa ohľadom konkrétneho umiestnenia domu a jeho nasmerovania je dôležité nielen z hľadiska spodných vôd či výhľadu, ale hlavne preto, že neskoršie zásahy do týchto oblastí budú veľmi komplikované, ak nie nemožné. Treba si uvedomiť aj to, akú chcete aby mal dom atmosféru – otvorenú a prevzdušnenú či, naopak, tmavšiu a záhadnejšiu. Toto všetko sú rozhodnutia ovplyvňujúce emócie, spojené s vašim obydlím. A presne toto sa v žiadnom časopise nedočítate a zo žiadneho obrázka nevycítite. V tomto prípade vytvoril Uppfeldt dom plný protikladov, presne ako Enbrandovci chceli: ostrý zvonku a mäkký, pokojne atmosférický vnútri. „Je to celkom slušný kontrast,“ pochvaľuje si majiteľ výsledok, narážajúc predovšetkým na tmavé obloženie fasády, a dodáva: „Užívame si súkromie, ktoré nám dom poskytuje.“ Nový domov Enbrandovcov začal teda svoj život ako typický letný domček, no vďaka Uppfeldtovej práci a jeho dobrej spolupráci s Enbrandovcami sa zmenil na niečo oveľa, oveľa viac. Pôvodne sa mal postaviť dom celý z betónu, no čím viac sa rozvíjal koncept ostrý-mäkký, tým viac si architekt uvedomoval potrebu iného materiálu v interiéri. Nakoniec sa rozhodol pre sadrokartón, ktorému ponechal aj pôvodnú farbu. Na podlahy použil vápenec a popolček, čo umocňuje pocit presvetlenia priestoru a zároveň výrazne kontrastuje s tmavým vzhľadom domu. Okrem toho, že pri stavbe použili aj drevo a kamene z blízkeho lesa, Uppfeldt s Endbrandom sa rozhodli pre systém podlahového vykurovania, ktorý pomocou čerpadla ťahá vodu z jazera, ohrieva ju a tá potom prúdi po celom dome a úsporne vyhrieva všetky podlahy.

24.8. 2012 8:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia
44