27.3. 2020 0:00

Pri chladničke to nekončí len jej kúpou

27.3. 0:00

Pri chladničke to nekončí len jej kúpou

Foto: Stokkete / Shutterstock.com

Vhodný výber chladničky vám dnes už k jej správnemu chodu nepostačí. Pre zlepšenie jej prevádzky a zníženie spotreby energie by ste mali ešte pred samotným výberom zvážiť niektoré atribúty. Nemali by ste však zabudnúť aj na úkony, ktoré je nevyhnutné vykonať hneď po jej kúpe.

Ak chceme zabezpečiť bezpečný chod chladničky, predĺžiť jej životnosť a zbytočne nezvyšovať jej spotrebu, nestačí detailne sa venovať jej prvotnému výberu. Správne fungovanie zariadenia totiž ovplyvníme aj našim konaním. Poďme sa preto pozrieť, na čo si dávať pozor a čomu sa radšej vyvarovať.

Výber vhodného miesta

Ešte pred samotnou kúpou chladničky je potrebné si vopred premyslieť, kam ju vlastne vôbec umiestnite. Ak chcete zabrániť prehriatiu a nárastu spotreby energie, chladnička by sa mala nachádzať čo najďalej od zdrojov tepla a nemali by ste ju vystavovať ani priamemu slnečnému žiareniu. Najideálnejším miestom býva najčastejšie roh kuchyne. Každý stupeň nad 20 °C zvýši jej spotrebu ešte o niekoľko percent, a preto by sa nemalo zanedbávať ani jej umiestnenie.

Nepodceňujte rozmery

V prípade, že uvažujete o rozmernejšom type zariadenia, zmerajte si rozmery dverí a miest, kadiaľ bude nutné chladničku preniesť. Ak sa rozhodnete pre tú americkú a vaše dvere do kuchyne sú skutočne úzke, asi ťažko sa vám podarí ju bez akýchkoľvek demolačných úprav do kuchyne umiestniť. Nezabudnite sa však spýtať aj na reálne rozmery počas prepravy, výrazne si jej presun tak zľahčíte.

Manuálne nastavenie teploty

Neprekombinujte to s teplotou v chladničke či v jej mraziacej časti. Ak totiž priveľmi znížite stupne, o to viac energie bude musieť zariadenie vynaložiť. Vhodná teplota v chladničke predstavuje približne okolo päť stupňov, kým v mrazničke je adekvátnou normou zase -18 °C. Niektoré novšie modely však toto nastavenie robia úplne automaticky a teplotu prispôsobujú vonkajšiemu prostrediu.

Kľúčové je aj samotné skladovanie potravín

Viete, do akej miery by mala byť vaša chladnička plná? Zabudnite na extrémne zaplnenie zariadenia, ktoré jej len škodí. Vyvarujte sa ale aj chladničke zívajúcej prázdnotou, zbytočne totiž len míňate energiu. Nie je však ani vhodné ukladať potraviny v tesnej blízkosti, bránili by ste tak prieniku studeného vzduchu po celom vnútornom priestore chladničky.

Dôležité je teda aj poznať, kam potraviny v priestore chladničky treba umiestniť. Kým do najvyšších častí sa odporúča vkladať teplé jedlá, stred zariadenia patrí mäsu a spodná časť by mala byť vyhradená ovociu a zelenine. Niektoré spotrebiče sa svojím vybavením dokonca prispôsobujú tomuto ukladaniu a viaceré modely prinášajú aj zásuvky s nulovou zónou.

Pred výberom zariadenia by ste sa mali informovať aj o týchto možnostiach. Či už to bude chladnička Electrolux, Samsung alebo Bosch, jednotlivé typy majú svoje podobnosti, no v niečom sa aj líšia.

Zabudnite na nočné výjazdy

Neustále otváranie a skúmanie obsahu chladničky nijako jej nezávadnej prevádzke nepomáha. Čím častejšie ju budete otvárať a zdĺhavo skúmať jej obsah, tým viac energie spotrebuje. Navyše riskujete aj to, že sa vám rýchlejšie opotrebuje tesnenie dverí. Tieto prieskumy obsahu chladničky konáme najčastejšie v noci, napriek tomu často nič nezjeme a len zdĺhavo do tohto zariadenia hľadíme. Aj tridsať sekúnd výrazne zvýši spotrebu energie, každý únik studeného vzduchu vás totiž niečo stojí.

Vyvarujte sa častému otváraniu chladničky, každý únik vzduchu totiž zvyšuje jej spotrebu.
Vyvarujte sa častému otváraniu chladničky, každý únik vzduchu totiž zvyšuje jej spotrebu.
Zdroj: Andrey_Popov / Shutterstock.com)

Čo uškodí a čo naopak prospeje?

Zvýšiť spotrebu energie zariadenia môžete aj teplým jedlom. Jeho prítomnosť v chladničke totiž zvýši o niekoľko stupňov vnútornú teplotu a tú potom musí spotrebič znížiť opätovným chladením. Naopak, pokiaľ mrazené jedlo pred samotným procesom odmrazovania na chvíľu vložíte aj do chladničky, výrazne jej zjednodušíte celkovú prevádzku.

Plnohodnotná chladnička s beznámrazovým systémom a špeciálnou antibakteriálnou úpravou oslovuje čoraz viacerých. Niet sa čomu diviť, tieto pokročilé technológie zabezpečujú bezpečný chod zariadenia a minimalizujú údržbu. Napriek tomu, je vhodné raz za čas samotné vnútro aj manuálne prečistiť.

Pri výbere to nekončí

Kľúčové sú taktiež aj samotné opatrenia výrobcu, ktorými je nevyhnutné sa riadiť. Pokiaľ však nechcete ohroziť chladničku a vystaviť ju možnému riziku poškodenia, zabúdať by ste nemali ani na vyššie spomínané úkony. Len za týchto predpokladov zabezpečíte plynulú prevádzku zariadenia a ušetríme niečo aj na samotnej spotrebe.

autor:  PR článok
27.3. 2020 0:00
Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.

44