27.4. 2019 7:00

Premena: Mimo mesta sa im žije lepšie a zdravšie

27.4. 2019 7:00

Premena: Mimo mesta sa im žije lepšie a zdravšie

Majitelia rodinného domčeka, ktorý sme navštívili, si dali záležať nielen na výbere miesta, ale aj na tom, aby stavba do prostredia krásne zapadla. Citlivým prístupom k okoliu vybudovali úžasné miesto pre spokojný život, ktoré každého uchváti.

Premena: Mimo mesta sa im žije lepšie a zdravšie

 

Premena: Mimo mesta sa im žije lepšie a zdravšie

 

Kto tu býva

I keď Marcela a Milan žili v tom istom meste a roky sa obaja venovali folklóru, zoznámili sa iba pred pár rokmi na stretnutí folkórneho súboru. Bývalá tanečnica a harmonikár by ostali dodnes bývať každý vo svojom byte, keby Milanovi nevyhorel byt. Až po tejto nešťastnej udalosti začali uvažovať o spoločnom bývaní.

Prečítajte si aj: Vidiecky štýl: Inšpirujte sa elegantnými riešeniami 

Pokojné prostredie

Dom sa nachádza v pokojnom prostredí na mierne kopcovitom teréne, kde splýva s prostredím. Majitelia majú zo všetkých strán čarovný výhľad nielen na veniec hôr Považského Inovca a Strážovských vrchov, ale aj Trenčiansky hrad.

Aj záhrada, ktorou je dom obklopený, je akoby pokračovaním okolitej prírody. Chodníčky lemujú záhony kvetov a namiesto vysokých múrov sú tu nenápadné stupienky z prírodného kameňa, do ktorých domáca pani nasadila množstvo stálofarebných kvetov a kríkov.

Lepší a lacnejší

Pochváliť sme museli aj dobre premyslený projekt. Hoci bol „len" katalógový, do poslednej bodky spĺňal ich základné požiadavky - veľkorysý spoločenský priestor spojený s kuchyňou a jedálňou, dostatok súkromia, nenáročnosť na údržbu a takmer minimálna spotreba energie.

 

Premena: Mimo mesta sa im žije lepšie a zdravšie

 

Šikovný architekt

Dispozícia bytu je rozčelnená na tri hlavné funkčné celky. Na začiatku sa nachádza vstupná časť s garážou, ktorá je cez technickú miestnosť spojená s predsieňou, dostupnou, samozrejme, aj cez hlavný vchod. V nej je k dispozícii odkladací priestor na topánky a kabáty, ako aj toaleta pre hostí.

Cez dvojkrídlové posuvné dvere zapustené do puzdra, aby neprekážali pri otváraní, sa prechádza do spoločenskej časti. Tá spája obývačku, kuchyňu s jedálňou do jedného veľkého priestoru, ktorý je väčšinu roka počas pekných dní rozšírený aj o slnečnú terasu.

Toto vás určite bude zaujímať: Po stopách vidieckej obývacej izby

Stále ich to ťahá domov

Posledná časť domu je súkromná, kde majú, ešte stále svoju izbu dievčatá. Hoci sa už staršia z nich osamostatnila, domov sa rada vracia, a mladšia - ešte študentka, má v izbe svoje kráľovstvo. Prakticky je riešená aj spálňa so samostatnou toaletou a šatníkom a prechodom na už spomínanú terasu.

Tieni aj zohrieva

I keď v dome cez pracovný týždeň býva iba Marcela s Milanom, cez víkendy je dom často plný detí, rodičov, známych... „Pre každého je tu miesta dosť," tvrdia obaja a pochvaľujú si prepojenie jednotlivých častí domu, vďaka ktorému môžu hostí usadiť na pohovku, do kresla, za jedálenský stôl a voľný priestor poskytuje aj terasa.

Tá je navrhnutá tak, že v zime, keď je svetla menej, nám svieti slnko dovnútra až do jeho západu, v lete nás zasa chráni pred prílišným teplom," vysvetlil nám Milan.

Toto si určite prečítajte: Dom ako z katalógu zariadený skoro zadarmo  

Strategické miesto

„Ja zase z kuchyne pri varení vidím na ulicu, keď niekto prichádza, čo sa deje v záhrade aj v obývačke," pridala sa vo vyratúvaní predností domu sympatická majiteľka, ktorá každý kúsok interiéru vyberala s takou láskou a pozornosťiou, že zariaďovanie domu ani na chvíľu nepociťovala ako drinu, ale ako veľké potešenie."

Kto kraľuje v kuchyni?

Marcela miluje tradície a preto sa rozhodla vdýchnuť svojej kuchyni aj väčšej časti domu rustikálny šmrnc. Kuchyňa býva síce svätyňou pre každú gazdinku, ale v tejto domácnosti okolo sporáka často kraľuje, a o dušu vyvára, aj domáci pán. Dokáže pri tom relaxovať a vykúzliť chutné jedlá, ktoré zasýtia celú rodinu.

Mužská triezvosť

Teplo domova však nesála len spod hrncov, ale aj z pravej kachľovej pece, ktorá dotvára príjemnú atmosféru v celom dome. Aj keď počiatočná investícia bola vyššia, Milan pri jej výbere racionálne zvážil, že predstavuje nielen najlacnejší spôsob vykurovania, ale ako bonus im navyše po celý čas poskytne príjemné a zdravé sálavé vyžarovanie.

Premena: Mimo mesta sa im žije lepšie a zdravšie

 

Stačí pár polienok

Výhodou je, že pec nevytvára tepelné zóny a rovnomerne zohrieva celý dom všetkými smermi. Stačí do nej hodiť pár kolienok ráno a pred spaním, a aj počas tých najtuhších mrazov dostatočne hreje ešte aj niekoľko hodín po vyhasnutí. Keď si v zime zohrievam chrbát o stenu kachlí a pozorujem pritom padajúce vločky v záhrade, mám pocit, že sa mi splnil sen," teší sa Marcelka.

Celý život na stene

V úzkej chodbičke, ktorá vedie do súkromných priestorov Marcela vytvorila domácu galériu z fotiek celej rodiny. Symetricky vyskladala kompozície z rôznych fotografií na bielom pozadí. „Galéria z fotografií sa mi viac páči ako zrkadlá alebo obrazy," hovorí a dodáva:

„Zo života nám totiž ukazuje len tie udalosti a tých ľudí, ktorých chceme vidieť. Vždy keď prejdem okolo, vidím svojich milovaných. Rovnako je to aj s doplnkami, ktoré máme v byte. Rada sa zamýšľam nad ich pôvodom, odkiaľ sú, kto ich používal pred nami alebo aký je ich príbeh."

Pozrite si aj: Dokonalá záhrada? Žiadny problém, vyskúšajte tento rakúsky trik! (VIDEO)

Vidiek ponúka viac možností

Aj keď naši hostitelia pred pár rokmi ani netušili, že raz budú spolu bývať v takomto krásnom dome, podarilo sa im spoločne vybudovať domov, ktorý nie kvôli veľkoleposti, ale atmosfére každého uchváti. Tešia sa nielen z domu a záhrady, ale aj možností, ktoré tu majú. Pri pohľade na okolie ich to viac ako v meste ťahá von, na spoločné túry, jazdenie na koni alebo cyklovýlety.

Viac fotiek nájdete v našej GALÉRII.

Zdroj: daniela
27.4. 2019 7:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44