23.6. 2020 18:00

Pravidlá vešania televízora na stenu: Aká je správna výška a vzdialenosť?

23.6. 18:00

Pravidlá vešania televízora na stenu: Aká je správna výška a vzdialenosť?

Foto: Shutterstock

Televízor je bežnou súčasťou obývacej izby. I keď má svojich odporcov, mnohým spríjemňuje dni a je pre nich oknom do sveta. Pravdou však je, že nie je veľmi „priateľský“ k nášmu zdraviu. Pri sledovaní obrazovky menej žmurkáme a pri nevhodnom umiestnení televízora trpí krčné svalstvo a chrbtica.

Čím väčší, tým lepší

Väčšina ľudí uvažuje pri kúpe televízora presne takto. Chcú vytvoriť ilúziu domáceho kina a získať čo najkvalitnejší obraz, no s tým veľkosť uhlopriečky nesúvisí. Pri kvalite obrazu zohráva úlohu rozlíšenie, ktoré výrobcovia označujú ako HD Ready, Full HD či Ultra HD (4K). A s rozlíšením súvisí vhodná vzdialenosť. Ak umiestnite televízor s veľkou uhlopriečkou do malej miestnosti a na nevhodné miesto, filmy si veľmi nevychutnáte.

Správna vzdialenosť

Platí pravidlo – čím väčšia je uhlopriečka, tým väčšia musí byť vzdialenosť diváka od obrazovky. Ak vezmete do úvahy i rozlíšenie, správna vzdialenosť je tá, pri ktorej nevnímate jednotlivé pixely obrazu. V opačnom prípade bude obraz nejasný. Na druhej strane však musíte dokázať vnímať i detaily sledovaného programu. Skôr, ako sa vyberiete do obchodu si zmerajte vzdialenosť od sedačky k miestu, kde chcete mať televízor. Výrobcovia uvádzajú informáciu o ideálnej pozorovacej vzdialenosti v prehľadných tabuľkách, čo vám pri výbere pomôže. 

Správne zavesený televízor nepôsobí rušivo.
Správne zavesený televízor nepôsobí rušivo.
Zdroj: Getty Images

Správna výška

Ideálna výška je taká, pri ktorej je stred obrazovky vo výške očí diváka, prípadne pár centimetrov nižšie, čiže od 90 – 120 cm. Pri sledovaní programov by ste nemali mať zaklonenú ani predklonenú hlavu, trpia pri tom krčné stavce. Pri rozdielnej telesnej výške jednotlivých členov rodiny pôjde o kompromis, ktorý v mnohých rodinách riešia kúpou ďalšieho televízora a jeho umiestnením v inej miestnosti v požadovanej výške.

autor:  Radomir
23.6. 2020 18:00
Diskusia  ()

Podobné témy

Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44