6.2. 2014 5:00

Pracovňa v spálni: Je to dobrý nápad?

6.2. 2014 5:00

Pracovňa v spálni: Je to dobrý nápad?

Dnes je bežné, že ľudia majú doma aj svoju pracovňu. Ak nie samostatnú miestnosť, aspoň kútik s počítačom a kancelárskymi potrebami alebo pracovňu iného druhu. Kým je pracovňa v samostatnej časti domu alebo bytu, je to bez problémov. No mnohí sa boria s problémom, ako zasadiť pracovňu do bytu či domu, keď miesta nazvyš nie je? Neraz sa rozhodnú umiestniť svoje pracovisko do spálne. Je to však dobrý nápad?

Pracovňa v spálni: Je to dobrý nápad?Prečo radšej nie?
Spálňa by mala byť pre nás posvätným miestom. Mala by byť tou časťou bytu, kde chodíme naozaj oddychovať, kde hodíme za hlavu všetky problémy, kde sa maximálne tak venujeme spánku a intímnostiam. Niektoré veci v spálni nás môžu oberať o kvalitu spánku, prinášať nám negatívne myšlienky a pocity. A to často platí aj o pracovni.

Ak máte pracovňu v spálni, máte vlastne stále pohľad na svoje pracovisko. Vaša myseľ je pri každom pohľade na pracovný kútik pohltená prácou. Tak si v podstate nosíte aj svoje pracovné problémy do postele, či chcete alebo nie. Možno vás tiež pracovňa v spálni núti venovať sa práci aj navyše, neskoro do noci.

Pracovňa v spálni: Je to dobrý nápad?
Nehovoriac o tom, že to môže mať rušivý dopad aj na váš partnerský život. Veď partner alebo partnerka, ktorí by už chceli spať, majú to sťažené tým, že vy ešte svietite, pracujete s počítačom alebo iným spôsobom. Z toho neraz pramenia hádky a výčitky. Toto sú teda hlavné dôvody, prečo by pracovňa v spálni byť nemala.

S notebookom do postele?
Niektorí ľudia to riešia jednoduchšie. Nemajú síce v spálni pracovný kútik, no pravidelne si berú svoju prácu do postele v podobe notebooku a mobilného telefónu. Toto je však veľmi podobná situácia a nemožno hovoriť o jej pozitívnom vplyve na spánok či partnerské spolužitie. Vaša posteľ by na prácu skutočne slúžiť nemala.

Keď to inak nejde
Sú situácie, kedy sa ale nedá vyhnúť tomu, že pracovňa bude v spálni. Ak ste zvážili všetky možnosti a nemáte kam inam so svojím pracovným kútikom, skúste aspoň oddeliť vašu pracovňu od spálne. Môže to byť vo forme závesu, zasúvacích dverí alebo nejakou zástenou. Už len fakt, že po skončení práce zastriete záves alebo zatiahnete dvere, bude mať pozitívny dopad na vašu psychiku, pretože akoby ukončíte prácu aj symbolicky, zavriete za ňou dvere a nebudete ju mať stále na mysli.

Zdroj: mária
6.2. 2014 5:00
Diskusia  ()
Diskusia

Sledujte nás na instagrame

44