Na začiatku bol dvojpodlažný holobyt v bytovom komplexe v centre veľkomesta. Dispozičný koncept bol daný: dole spoločenská zóna, hore spálňa so šatníkom. Majiteľ mezonetu oslovil bytovú dizajnérku s požiadavkou na minimalistický interiér s bielym lakovaným nábytkom. Dôraz kládol na užívateľský komfort, zachovanie vzdušnosti interiéru a útulnú atmosféru.
Výzvy interiéru
Treba priznať, že východiskový stav nebol optimálny. Autorka návrhu sa musela vysporiadať s úzkym priestorom spoločenskej zóny, do ktorého ešte zasahovalo existujúce schodisko. Vysoké steny s otvoreným priestorom cez dve podlažia na úzkom pôdoryse vytvárali takzvaný komínový efekt.
Veľkoplošné okná na celú výšku mezonetu síce ponúkajú úžasný výhľad, avšak vyžadujú elimináciu prehrievania a tiež zabezpečnie dostatku súkromia. Pôvodné rozloženie elektroinštalácie, ktorá už bola v byte hotová, nerátalo s centrálnym stropným svietidlom v obývačke. Posledná chybička krásy inak zaujímavého priestoru bolo osadenie nevzhľadného radiátora na pohľadovo exponovanej stene v obývačke.
V spálni dizajnérka vytvorila pracovný kútik so stolom na mieru, ktorý môže alternovať svoje umiestnenie aj v nike pri šatníku.
Foto: Robo Hubač
Motív bol jasný
Hlavná téma návrhu sa ponúkala sama: rieka, ktorú majú domáci ako na dlani. Inšpirovala dizajnérku pri výbere materiálov a v konečnom dôsledku aj bytových doplnkov. Držala sa však aj cieľa opticky priestor rozšíriť a ponechať vzdušný. Z týchto dôvodov stavila na sklo, priehľadný plast, leštené antikoro, zrkadlové a metalizované povrchy.
Na druhej strane, vysoký „vzduchoprázdny“ priestor si žiadal vyplniť pútavým akcentom. Zároveň však nemal brániť v priehľade do exteriéru. Tejto predstave vyhovelo dizajnové svietidlo s jemnými pásmi tienidla so zrkadlovým efektom. Jeho odlesky v tvare vĺn podporili celkový motív interiéru.
Priestorové hry
Schodisko už malo finálnu podobu a majiteľ ho nechcel meniť. Aby aspoň opticky neuberalo z už aj tak dosť úzkeho pôdorysu, autorka ho materiálovo zjednotila s podlahou.
Zvolené teplé drevo zároveň necháva vyznieť kontrastný biely nábytok i chladné materiály. S ohľadom na výber majiteľa sa pohľadová TV stena mala umiestniť medzi schodisko a okno.
Toto riešenie prinieslo tri náročné momenty. Prítomnosť dva metre vysokého radiátora, neveľký priestor na osadenie obývacej steny medzi schodiskom a obvodovou presklenou stenou.
Konečný návrh sa ustálil na prekrytí vykurovacieho telesa sadrokartónovou stenou až po okná. Vzhľadom na dvojnásobnú výšku ju dizajnérka ozvláštnila štvorcovými nikami. Stena síce ubrala zo vzácneho priestoru, na druhej strane zas ponúkla dôstojnejšie miesto pre televízor a skrinky. Podsvietením výklenkov sa priestor opäť prehĺbil a dotvoril.
Stenové variácie
Jedinú farebnú stenu navrhla dizajnérka za sedačkou. Čokoládovohnedá štruktúrovaná vliesová tapeta prechádza otvorenou galériou až na poschodie a zjednocuje interiér ako celok.
Pôsobí ako kontrast k bielemu nábytku a jej metalizovaný povrch odráža svetlo, čím interiér nijako nezmenšuje. Vďačným partnerom pre hry s meniacim sa denným svetlom sa stal biely obklad so vzhľadom prírodného kameňa. Z kuchyne sa cez nosný stĺp preniesol aj na pohľadovú stenu v spálni na poschodí.
Za a proti mezonetu
Už len označenie mezonetový byt znie luxusne. Pre niekoho môže vďaka schodisku navodzovať pocit bývania v rodinnom dome. Otvorený atypický priestor s galériou ohúri návštevu, je fotogenický, evokuje voľnosť, slobodu. Je však takéto bývanie vhodné pre každého? Rozhodne nie. Prekážka číslo jeden môžu byť práve schody.
Časté nevyhnutné chodenie hore-dole nevyhovuje starším ľuďom ani rodinám s malými deťmi. Tiež vykurovanie otvoreného priestoru je náročnejšie. Teplý vzduch stúpa nahor a nevýhoda býva prekúrené poschodie a chladnejšie prízemie. Keďže denná zóna býva dole a spálne na poschodí, ideálny stav by bol presne opačný.
Technické info:
kuchyňa, spálňa, obývačková skrinka - Italroja Design Atrium
dizajnové stolíky - Linea Design
osvetlenie - LEDeco solution
atypické tienenie - Habité
dlažba, obklady - Cersa
interiérová zeleň - Green Art
Jana KADLICOVÁ, autorka interiéru www.jkdeco.eu
„Každý byt je nová výzva, zvlášť ak ide o zaujímavý priestor s výnimočnou polohou. Tento mezonet bol špecifický vo viacerých ohľadoch, čo si vyžiadalo väčšiu náročnosť spracovania každého detailu. Majiteľ bytu so mnou pri návrhu aj pri výbere solitérov aktívne spolupracoval, má zásluhu na konečnom výraze bytu, preto sa v ňom dnes cíti dobre a to je dôležité.“